Göllerin Özellikleri Nelerdir Kısaca Önemi Nedir

Ülkemiz su kaynakları açısından büyük bir zenginliğe ve farklılığa sahip olmasına karşın bu kaynakların istenildiği şekli ile değerlendirilememesi henüz öneminin yeteri kadar anlaşılamamasına neden olmaktadır. Bu kaynaklardan birisi olan göller, çöküntü ya da çukur alanlarda biriken su kaynakları etkisinde zaman içerisinde farklı nitelikler ile ortaya çıkmaktadır.

Türkiye’nin Önemli ve Büyük Gölleri

Göller, ülkemizin geneline bakıldığında düzenli bir dağılım göstermemekle birlikte bazı bölgelerde toplu olarak yer almakta, kimi alanlarda ise bulunmamaktadır. Ülkemizde toplam alan bakımından 10 bin km2’lik bir alana hakim olan göller, çeşitli amaçlar doğrultusunda değerlendirilebilmektedir. Ülkemizin en büyük gölü Van gölü olup aynı zamanda en derin gölü olarak bilinmektedir.

Sodalı bir göl olan Van gölü sonrasında Tuz gölü ikinci sırada yer almaktadır. Ancak Van gölünün sahip olduğu derinliğin aksine Tuz gölü, daha sığ bir göl olarak bilinir. Üçüncü sırada yer alan en büyük göl olan Beyşehir gölü ise tatlı su kaynağı olması nedeniyle bu alanda birinci göl olarak öne çıkmaktadır.

Göllerin Özellikleri Nelerdir Kısaca Önemi Nedir Hakkında Bilgi

Göllerin Özellikleri Nelerdir? Kısaca Önemi

Sınıflandırma da yer alan doğal göller, tektonik, volkanik ya da karstik olaylar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Akarsu, buzullar, dalga ve akıntıların etkisinde oluşan göller, kimi zaman bu olayların tek başına etkili olması kimi zaman ise aynı anda birkaçının etkin olması nedeniyle gelişim göstermektedir. Tektonik göllere baktığımızda bu yapıların yerkabuğu hareketleri sonucunda çanakların su ile dolması sonucunda meydana geldiği görülmektedir. Ülkemizde bu göller daha çok fay kuşakları boyunca sıralanmış yapılar olarak dikkat çekmektedir.

Karstik göller, kaya tuzu, jips, kalker türünde çözünebilen kayaçların bol olduğu alanlarda oluşmaktadır. Kestel ve Salda gölü, bu türe verilebilecek en iyi örnek olarak görülmektedir. Set gölleri, göl oluşumu açısından elverişli yapıya sahip olan çanakların, açık bölümlerinin tıkanması ve su ile dolmasıyla ortaya çıkar. Volkanik göller ise volkanik faaliyetler sonrasında patlama çukurlarında meydana gelen alanlardır.

Göller, gerek tatlı su ihtiyacının karşılanması gerekse de taşımacılık gibi faaliyetler açısından elverişli alanlar olup aynı zamanda farklı onlarca canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!