Göz Sulanmasının Nedenleri Nelerdir? Çözümü Var Mı?

Sıklıkla Karşımıza Çıkan Göz Sorunlarından Olan Göz Sulanmasının Nedenleri ve Çözümü Konusunda Merak Edilenlerin yanıtları burada.

Zaman, zaman hepimizin yaşadığı ortak bir sorun olan göz sulanması, daha çok dış etkiler nedeniyle ortaya çıkmasına karşın, gözlerde oluşan çeşitli sağlık sorunları nedeniyle de görülebilmektedir. Genellikle sulanmayla birlikte kaşıntı ortaya çıkan bir başka sorun olup bu durum mutlaka ciddiye alınmalı ve uzman desteğine başvurulmalıdır.

Gözlerde meydana gelen sulanma sorununda uzun süre bilgisayar başında olan, iş ya da eğitim amacıyla hareketsiz olarak belirli yazıları okumak durumunda kalan kişilerde daha sık görülmektedir. Aynı zamanda sulanma, bir anlamda gözlerde meydana gelecek kurumayı önlediği için yalnızca sorun olarak algılanmamalı, anlık bir müdahale olarak da görülmelidir.

Gözün doğal yapısı itibariyle sulanması, kurumanın önlenmesi son derece önemlidir. Göz ile dışarıdan temas kurulan nesneler, ışık hassasiyeti, yabancı cisimlerin zarar vermesi, sulanma sorununu ortaya çıkarabilir. Kimi zaman sulanmanın alerji nedeniyle ortaya çıkması damla ya da ilaçlar ile müdahaleyi gerekli kılarken kimi zaman yalnızca hassasiyete dikkat edilmesi yeterlidir.

Göz Sulanmasının Nedenleri ve Çözüm Yöntemleri

Göz Sulanmasının Nedenleri Nelerdir? Çözümü Var Mı?

Göz sulanması ya da diğer ifade ile göz yaşı, gözün kurumasını önlemek ve yine göz çevresinde bulunan yabancı cisimlerin atılmasını sağlamakla görevlidir. Epifora olarak adlandırılan durumda ise normalin üzerinde, sürekli tekrarlayacak şekilde yaşanan göz sulanmasının ciddi sorunlar yarattığı bilinmektedir. Bu gibi durumlar karşısında göz doktorunuza danışmanız ve var ise sağlık sorunlarının çözümünü aramanız gerekir.

Göz sulanmasının temel nedenlerine baktığımızda ilk sırada alerjiler yer almaktadır. Mevsim geçişlerine bağlı olarak ortaya çıkan alerjiler, gözlerde sulanmaya neden olabildiği gibi ortamda havanın aşırı kuru olması ya da toz gibi zararlı durumlarda sulanma nedenleri arasında yer almaktadır. Diğer önemli etkilere baktığımızda ise kullanılan ilaçlar, enfeksiyon, nezle, gözyaşı üretimi azalması ve göz kapaklarının dışa doğru kıvrılması sulanmaya neden olabilir.

Göz sulanmasının tedavisinde göz damlaları ve yapay gözyaşı ile birlikte antibiyotik kullanımı, kontakt lens kullanımının azaltılması, temiz ve gözlere zarar vermeyecek bir bez ile göz ve çevresinin temizlenmesi gibi faktörler öne çıkmaktadır. Ayrıca bazı bitkiler yağlarında sulanma problemine karşı etkili olduğu biliniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!