Gümüşün özellikleri ve Önemi Nedir ?

Takı olarak Altın Madeninden sonra En fazla tercih edilen maden olan Gümüş madeni takı olarak kullanımının dışında sanayi sektöründe de kullanılan önemli bir maden türüdür.

Periyodik tabloda Ag sembolü ile gösterilen, beyaz, parlak bir görünüme sahip olan metalik elementler arasında yer alan Gümüş, 47 atom numarasına ve 107,87 atom ağırlığına sahiptir. Erime noktası 961,9 °C olan gümüşün kaynama noktası ise 1950 °C’dir. Pek çok bileşiğinde +1 değerliğini alan gümüş, çağlar boyunca en değerli metaller arasında yer almıştır.

Gümüş, yalnızca bugün değil geçmiş çağlardan günümüze değin önemini korumayı başarmıştır. Altın ve bakırdan daha geç bir zamanda keşfedilen gümüş, altının az ve daha değerli görülmesi nedeniyle, daha geri planda kalmıştır. M.Ö 3100’lü yıllarda Mısırlılar ile başlayan keşifler, M.Ö 2500’lü yıllarda Çinliler ve Persler ile devam etmiş, çeşitli amaçlar doğrultusunda gümüş kullanılmaya başlamıştır.

Gümüşün özellikleri ve Önemi Nedir Kısaca Kullanım Alanları

Yunan ve Atina dönemlerinde yine gümüş madenlerinin çok sık kullanıldığı görülürken M.Ö 800’lü yıllarda artık parasal değeri ile ön plana çıkmaya başlaması dikkat çekmektedir. Bir dönem altının parasal değeri ile ön plana çıktığı zamanlarda, karışım olarak da kullanılan gümüş, bu süreç sonunda bugün daha çok bakır, kurşun ve çinko üretimindeki yan ürünlerden elde edilir hale gelmiştir.

Gümüşün Özellikleri, Önemi ve Kullanım Alanları

Gümüş, çok eski dönemlerde, oldukça derinlerde yer alması nedeniyle nispeten daha az ve sınırlı kaynaklarla elde edilirken Norveç’te, Güney Peru’da, Colorado’da yapılan kazılar sırasında işlenmiş büyük külçeler halinde gümüş kaynaklarının olduğu görülmüştür. 1860 tarihinde İspanya’da yapılan bir kazıda yaklaşık 8 ton ağırlığa sahip olan oldukça büyük bir külçe bulunmuştur.

Gümüş Yüzük Resimleri

Gümüşün genel özelliklerine baktığımızda ışığı çok iyi düzeyde yansıttığı, dövülebilen ve sünek olarak adlandırılan yapıya sahip olduğu, aynı zamanda kristallenebildiği görülmektedir. Yalnızca 2 gramlık bir gümüşten 2 km uzunluğunda tel oluşturulabilmesi de gümüşün ne denli değerli ve kullanışlı olabildiğini göstermektedir.

Yaygın olarak kullanıldığı alanlara baktığımızda fotoğraf sanayii, elektronik, para imali, süs eşyası ve takı yapımı, alaşımla ve dişçilik faaliyetleri ön plana çıkmaktadır. Bu alanlar içerisinde özellikle elektronik ve fotoğraf sanayi dikkat çekici bir yere sahip olup kaplama halinde de çeşitli araçlarda gümüş tercih edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!