Günlük Hayatımızda Sosyal Medyanın Önemi Nedir ?

Sosyal medya, günümüzde giderek artan etkisi ile dünyanın hemen her yerinde insanların farklı amaçlar doğrultusunda paylaşımlar yapmasını ve daha çok mikroblog olarak adlandırılan yöntem ile öne çıkmasını sağlamaktadır. 2000’li yıllara kadar bilinmeyen ve kullanılmayan bir kavram olmakla birlikte 2004 yılı ve sonrasında sık, sık telaffuz edilmeye başlandı.

Bugün, sosyal medyayı ana hedefine alarak çalışma yapan kurumlar olduğu gibi değerlendirmede hem bireysel hem de kurumsal çalışmaları ayrı, ayrı ele almak gerekir. Yalnızca iletişim ve genel kullanım açısından değil eğitim anlamında da sosyal medya artık bir ders ve hatta kimi yerlerde bölüm olarak eğitimlerde kullanılmaktadır.

Facebook, Twitter, Instagram ve daha birçok sosyal medya portalı, insanların duygu ve düşüncelerini rahatlıkla dile getirebildiği aynı zamanda duygu ve düşünceleri ile örtüşen görselleri paylaştığı alanlar olarak öne çıkıyor. Bir dönem yaygın olarak blog kültürünün tamamen kişiye indirgenmesinden sonra sosyal medya kullanımı da hızla artmaya başladı.

Sosyal Medyanın Önemi, Kullanımı ve Hayatımızdaki Yeri

Sosyal Medyanın Önemi, Kullanımı ve Hayatımızdaki Yeri

Sosyal medya, günümüzde hemen her insanın yaygın olarak kullandığı uğrak yerlerden birisi haline geldi. Fiziki bir yönü olmayıp online platform altında sunulan bu kanallar, insanların iletişim kurmasını sağlamakta aynı zamanda çeşitli amaçlar doğrultusunda değerlendirilmektedir. Bireysel bazda baktığımızda eski bir arkadaşa ulaşmak, arkadaşlarımız ile daha hızlı iletişi kurmak ve duygularımızı diğer insanlara açma isteği etkili olmaktadır.

Bu denli yaygın kullanım oranlarına ulaşan portalların elbette kurumsal yönleri de olacaktır. Binlerce insana, çok daha düşük maliyetler ile reklam yapma fırsatı yakalayan firmalar, kurumsal anlamda çalışmalarını sosyal medya ağırlıklı kampanyalar üzerine konumlandırırken insanların çok daha rahat bir şekilde marka ve ürünlerine ulaşmasını sağlamaktadır.

Her iki durumda da sosyal medyanın sağladığı yararlar yanı sıra bazı olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Bu etkiler arasında insanların iletişimde yaşadıkları güçlükler dışında birbiri ile olan gerçek ilişkileri en aza inmektedir. Aynı zamanda henüz yeni gelişme gösteren bir alan olması nedeniyle yasal anlamda büyük boşluklar bulunmakta, kimi zaman kötü amaçlar doğrultusunda sosyal medya kullanılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!