Güzel sanatların Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir

Güzel sanatlar, oldukça geniş bir çalışma alanını içine alan, güzellik ve zevke dönük olan çalışmalarla ilgilenen sanat dalıdır. İlk ortaya çıkışı ya da terimsel olarak kullanılışı Fransızcada beaux arts olarak, resim, heykel, baskı görsel sanat dallarını tanımlamak üzere kullanılırken günümüzde akademik bir alan haline gelerek, kitleleri etkileyen unsurlardan birisi olmuştur.

Bugün kullanılan ifadelerde güzel sanatların akademik ya da klasik sanat ile bağlantılı olduğu, yalnızca görsel sanatlar üzerine kurgulandığı söylenmektedir. Yalnızca resim ya da baskı ile ilgili olmayan bu durum, çeşitli sanat dallarının da güzel sanatlar altında sahnelenmesini sağlamaktadır. Bu bakımdan güzel sanatları resim ile bütünleştirmek yeterli olmayacaktır.

Güzel sanatlarda güzellik algısı, eserin sahip olduğu nitelikler yerine belirli bir disipline bağlı olarak hazırlanmasıdır. Güzellik, tamamen kişiye özgü ve değişen kavramlardan olması nedeniyle, temel amaç, güzel ve estetik olan duyguların, yaratıcısına bağlı olarak şekil alması, insanların bu anlatımda kendine yer vererek anlamlar çıkarmasıdır.

Güzel Sanatların İnsan Hayatındaki Yeri

Güzel sanatların Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir Kısaca Özet

Sanat, tamamen insan zekasının bir ürünü olup onu işleyip anlaşılacak bir hale gelmesi getirmek için kullanılmaktadır. İnsanlar yaşamları boyunca iletişim kurabilmek için farklı alanları kullanmış ancak iletişimde temel esaslar ilk sanat dalları ile ortaya çıkmıştır. Örneğin, 30 bin yıl öncesine ait resim kalıntılarının, insanların av ya da diğer işlerini duygularını kullanarak aktarmasını sağlamıştır.

Güzel sanatlar ile yalnızca bireylerin duygusal değişimleri anlatılmaz. Aynı zamanda yaşanan olaylar, tarihsel süreçte gerçekleşen önemli durumlar yine bu sanat dalı altında ifade edilebilir. Güzel ve güzelliğe karşı olan bakış açımızda sanat dallarının her zaman yeri olacaktır. Kişinin algısı ya da inançları ne olursa olsun güzel sanatlar dalında yer alan, alanlardan biri ile bağlantılıdır.

Güzellik algısı ve güzel sanatlar ile yaşamımıza olan etkisine baktığımızda düzen isteği, temizlik, görüntünün hoş olması gibi konular tamamen bu alana bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Her ne kadar birçok insan güzel sanatların yaşamın kendisi olduğu inancını taşımıyor olsa da farkında olmadan günün her anında bu sanat dallarından yararlandığını bilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!