Hendek Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

İslam Tarihi İle İlgili Bilgileri paylaşmaya Hendek Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi Hakkında Bilgileri Kısaca Özet olarak Açıklayarak sürdürüyoruz.

Hendek Savaşı ya da Hendek Muharebesi, Müslümanlar ile Pagan Arap kabileleri, Yahudi Beni Kureyza kabilesi arasında yaşanan en önemli savaşlardan birisidir. Hz. Muhammed komutasında savaşa hazırlanan Müslüman orduları karşısında Ebu Süfyan komutasında olan 10 binden fazla savaşçı, Müslümanlara karşı daha önce elde edilen başarısızlıkları kökten sona erdirmeyi amaçlamıştır.

31 Mart 627 tarihinde bugün Medine olarak bilinen bölgede gayrimüslim Araplar ve Yahudilerin oluşturduğu birlikler, 27 gün boyunca Medine’yi kuşatmıştır. Mekkeliler ve Medineli Müslümanlar arasında yaşanan üçüncü ve son muharebe olan Hendek savaşı, Müslümanların savunma amacıyla şehrin çevresine oluşturduğu hendeklerden adını almaktadır.

Kuşatma boyunca yaklaşık 10 binden fazla Mekkeli gayrimüslim askerleri şehri tutarken karşı kuvvet olan Müslümanlarda ise toplamda 3 bin asker olduğu bilinmektedir. Bu denli büyük bir güç farkı olmasına karşın Mekkeliler açısından kuşatma başarısızlıkla sonuçlanmış ve daha önceki savaşlara benzer şekilde Müslümanlara karşı üstünlük sağlanamamıştır.

Hendek Savaşı Hakkında Merak Edilenler

Hendek Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

Bedir savaşında ciddi bir kayıp yaşayan Uhud muharebesinde ise istenilen sonuca ulaşamayan Mekkeli Kureyşliler, Müslümanların bu savaşlar sonrasında bazı kervanlara saldırı yapması ve Mısır, Suriye ile Irak gibi yolları kapatmasından sonra savaş hazırlıkları başlamıştır. Ancak tüm bu etmenler kadar etkili olan bir diğer faktör ise Beni Nadir kabilesinin Medine’den sürgün edilmesidir. Yahudileri İslam Peygamberine karşı savaşmaya örgütleyen kabile, savaşın çıkışında asıl faktörler arasında yer alır.

Mekkeli paganlar açısından bu savaş, kendi birlikleri dışında Ehabiş, Kinane, Tihame, Gatafan, Fezare, Beni Esed ve Necd gibi kabilelerde bulunan paralı askerleri de içermektedir. Nitekim savaşta yalnızca Müslümanlara göz dağı vermek değil tamamen ortadan kaldırmak gibi bir amaç bulunmaktadır. Müslümanlar açısından ise savaşa karşı yapılan en önemli hamle, Medine’nin çevresini kapsayan hendeklerin kazılması, kadın ve çocukların şehirde korunaklı yerlere yerleştirilmesidir.

Yaklaşık bir ay boyunca Mekkeliler tarafından sürdürülen kuşatma, havaların soğuması ve belirgin bir başarı elde edilememesi nedeniyle sonlanmıştır. Savaş sonucunda Müslümanlar altı kayıp verirken Mekkeli paganların saflarında sekiz kişi öldürülmüştür.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!