Hızlı Kilo Almanın Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir

Obezite ve aşırı kilo gibi konuların daha çok Avrupa ülkelerinde özellikle fast food türü beslenme türüne alışık olan toplumlarda yaygın olduğu düşünülse de ülkemizde de hızla artan bir kilo sorunu olduğu dikkat çekmektedir. Özellikle genç nüfus içerisinde daha yaygın bir şekilde görülmeye başlayan kilo problemleri, fiziksel anlamda yarattığı sorunlar yanı sıra sağlık açısından da risk unsurları taşımaktadır.

Kilo almak kadar sorun olan bir diğer konu ise kilo vermektir. Fazla kiloları olan kişilerin şikayetçi olduğu konular arasında yer alan bu durum, sağlıklı bir biçimde verilmeyen kiloların hızla geri alınmasına neden olmaktadır. Temelde zayıflama, aldığınız kaloriden daha fazlasını harcamaya dayalıdır. Bu açıdan bakıldığında beslenme düzeninin tamamen kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Elbette her konuda özenli olmanıza karşın yaşayabileceğiniz sorunlarda bulunur. Örneğin, genetik olarak yatkınlığı olan kişilerin daha hızlı kilo alıp verdiği görülürken yapısal olarak metabolizma hızı düşük olan kişilerde kilo vermenin çok daha zor olduğu dikkat çekmektedir. Aşağıda sizler için derlenen bilgilerde hızlı kilo almanın nedenlerine göz atabilirsiniz.

Hızlı Kilo Almanın Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir

Hızlı Kilo Almanın Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Hızlı kilo almanın nedenlerine baktığımızda ilk sırada dengesiz ve düzensiz beslenme alışkanlıkları göze çarpmaktadır. İş ve eğitim nedeniyle düzenli bir yaşam stili olmayan kişilerin daha çok hazır gıdaları tüketmesi ve hareketsiz yaşam nedeniyle alınan kaloriyi harcayamaması, kısa sürede fazla kiloların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Hızlı kilo alınmasında etkili olan bir diğer faktör ise metabolizma hızıdır. Hali hazırda zaten hareketsiz yaşamı benimseyen biri için metabolizma hızı yavaş olması durumunda alınan kalorilerin harcanması mümkün olmayacak, istenmeyen fazla kilolarla birlikte farklı sağlık sorunları da etkili olmaya başlayacaktır.

Hızlı kilo almanın etkileri ve sonuçlarına baktığımızda ise sağlık sorunları öne çıkmaktadır. Başta kalp ve damar sağlığı olmak üzere kolesterol, tansiyon problemleri öne çıkan sorunlar arasında yer alır. Yine kiloların kontrolsüz bir biçimde alınması nedeniyle vücudunuz biçimsiz bir hal alacak, göbek, kalça ve kollarda sarkma ve fazlalıklar artacaktır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına düzenli spor ve beslenmeye özen gösterilmelidir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!