İklimin Önemi Nedir

Sıcak, ılıman ve soğuk olmak üzere üç ayrı grup altında incelenen, yalnızca sıcaklık değil bitki örtüsü ve toprak yapısı hakkında da bize bilgiler veren iklim grupları ya da iklim kuşakları, matematik konum ile yakından ilgilidir. Ekvatora bağlı olarak kuzey ve güney yarım küreler ile bu alanların mevcut matematik konumları, iklim kuşakları üzerinde doğrudan etkiye sahiptir.

Makroklima olarak adlandırılan durumda, iklim şartları oldukça geniş bir alana etki etmektedir. Yalnızca sınırlı bir alanda değişken koşullar altında etkili olan mikroklima ise küçük alanları etkisi altına alır. Yağış miktarı, sıcaklık, toprak yapısı ve genel olarak bitki örtüsü ile ilişkilendirilen iklim özellikleri ülkemizin sahip olduğu matematik ve özel konum nedeniyle farklı etkilere sahiptir.

Aşağıda iklim kuşakları, iklimin önemi ve iklimin genel özellikleri hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

İklim Nedir? Etkisi ve Genel Özellikleri

İklim, belirli bir alanda yaşanan mevsimsel ve hava koşullarının sürekli ya da geçici dönemlere bağlı olarak etkili olmasıdır. Ortalama uluslararası veriler değerlendirildiğinde bir bölgenin belirli bir iklim özelliği ile ilişkilendirilebilmesi için otuz yıllık bir sürecin göz önüne alınması gerekmektedir. Genellikle bu değer dışında büyük değişimler yaşanmıyor olsa da mevsimlere ve dönemlere bağlı olarak bazı ufak farklılıklar gözlenebiliyor.

İklim Kuşakları Hangileridir,İklimin Özellikleri Nedir

İklim Kuşakları Nelerdir? Önemli Özellikleri

Koppen tarafından geliştirilen yöntem, günümüzde en çok kullanılan sınıflandırma biçimi olup iklim kuşaklarının beş ayrı başlık altında incelenmesini sağlamaktadır.

Tropikal İklim ve Özellikleri

Tropikal iklimler yağmur ve savan etkisinin olduğu iki ayrı grupta incelenir. Savan iklimi sıcaklığın 18 derece ve altına düşmediği yağış koşullarının ise 60 mm’in altında olmadığı alanlardır. Yağmur ikliminde ise yağış oranı daha yüksek olmakla birlikte dönemsel olarak kuralık yaşanabilmektedir.

Kurak İklim ve Özellikleri

Genellikle bozkır ve çöl iklimi gibi farklı iki grupta incelenmektedir. Bu iklim tipinde sıcaklığa bağlı olarak buharlaşma oranı oldukça yüksek olup arazinin genel bitki örtüsünü bozkırlar oluşturmaktadır.

Ilıman İklim ve Özellikleri

Yıllık sıcaklık ortalamalarının 18 – 19 derece düzeyinde olduğu, nispeten kurak iklimlere oranla daha fazla yağış alındığı iklim tipidir.

Kutup İklimi ve Özellikleri

Ortalama sıcaklık değerinin 0 ve -10 derece arasında değişkenlik gösterdiği, Kuzey ve Güney yarım küre ile Antartika kıtasında etkili olan iklim tipidir. Sıcaklık değişimi fazla olup yağış oranı düşüktür.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!