İletişimin Öğeleri ve Özellikleri Nelerdir Kısaca Önemi Nedir

İletişim, genel ifadesi ile bir alıcı ve gönderici konumunda bulunan iki ayrı noktanın birbiri ile kurduğu bağlantı olarak ifade edilmektedir. Ancak iletişimi yalnızca mekanik bir tanıma indirgemek mümkün değildir. Çağlar boyunca insanlar için en önemli konular arasında yer alan iletişim, yalnızca bireyler ile sınırlı kalmayıp çok daha geniş olguların birbiri ile diyalog kurmasını sağlamıştır.

Doğal yapısı itibariyle insan, hiçbir zaman bir başkasına ihtiyaç duymayacağını düşünse de bu konuda büyük bir yanılgı yaşamaktadır. Sahip olduğumuz kusurlar, eksikliklerimiz ve hatalarımız, kuracağımız diyaloglar ve iletişim ile çözülebilecektir. Aynı zamanda insan psikolojisi açısından da önemli bir yeri bulunan iletişimin günümüzde çok daha önemli bir konumu olduğu bilinir.

İki ayrı nokta içerisinde alıcı ve gönderici arasında olabildiği gibi bir kanal üzerinden daha fazla kişiye ulaşılması iletişim genel prensibidir. Kişilerin, bedensel ve ruhsal açıdan gelişimiyle doğrudan ilgili olan iletişim, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürülebilmesi adına olmazsa olmazlar arasında yer alır.

İletişim Öğeleri ve Özellikleri Nelerdir? Kısaca Önemi

iletisimin-onemi

Toplumun sahip olduğu dinamiklerin korunması, bir bayrak ve sınır altında yaşayan bireylerin, belirlenen kanun ve kurallara uyabilmesi için sağlıklı bir iletişim kurulması gerekir. ister yakın ister uzak çevre olsun iletişim, insanların birbirine bağlanmasında etkili olan en önemli etkendir. Genellikle felsefi konularda yer alıyor olsa da bugün, hemen her alanda iletişim üzerine önemli çalışmalar yapıldığı görülebilir.

İletişim türlerine baktığımızda ise dil ile gerçekleştirilen iletişim, jest ve mimikler aracılığıyla gerçekleştirilen iletişim, semboller aracılığıyla sağlanan ve simgelerle gerçekleştirilen iletişim ön plana çıkmaktadır. Hangi şekilde olursa olsun iletişim, insanların ayrılmaz bir parçasıdır. Bu durum ruh ve beden sağlığı üzerinde de doğrudan etkiye sahiptir.

iletisim-nedir

İletişim temel öğelerinde ise gönderici ya da kaynak, iletime hazır olan mesajı hazırlayan ana yer olarak ifade edilir. Alıcı ise bir kişi olabildiği gibi bir grupta olabilmektedir. Diğer önemli iletişim öğeleri ise ileti, kanal, bağlan, dönüt ve şifre olarak bilinmektedir. Bu birimler, iletişimde ana iletim ve geri dönüşleri sağlayan elemanlar olarak bilinmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!