İlk Yardımın Önemi

Sizlere ilk Olarak İlkyardım Nedir açıklayalım. İlkyardım insan yaşamı için en önemli konulardan birisi olmakla birlikte acil durumlarda, ilk yardım eğitimi almış olan kişilerin ya da sağlık personelinin, tıbbi yardım ulaşıncaya kadar herhangi bir araç olmaksızın yakında bulunan araçlar ile müdahale etmesi ve hayatın kurtarılması olarak ifade edilebilir. İlaçsız bir uygulama olması ve yalnızca ilk müdahaleyi amaçlaması nedeniyle olası kayıp anlarında can güvenliğini sağlama ve hayatını sürdürmeye yönelik çok önemli bir sorumluluk üstlenilir.

İlk yardımın en önemli amacı yaşamsal fonksiyonların sürdürülebilir olmasını sağlamaktır. İlk yardım ile müdahale edilen hasta ya da yaralı kişinin durumunun daha kötü hale gelmesi engellenmeye çalışılırken aynı zamanda tıbbi müdahale öncesi hastanın mevcut durumu korunur ve tıbbi müdahalede atılacak adımların daha kolay bir şekilde yapılması sağlanır.

İlkyardım nedir kısaca tanımı hakkında bilgi

İlk yardım, uygulanış şekli ve sonuçları itibariyle insanlığın var olduğu günden günümüze değin devam etmektedir. Ancak bugünkü şartlar ele alındığında gelişen tıbbi imkanlar yanı sıra artık insanların akademik anlamda bu konuda daha bilinçli olmaya başlaması, ilk yardım ile daha fazla insanın hayatının kurtarılmasını sağlamaktadır.

İlk Yardımın Temel Amaçları ve Önemi

İlk yardımın temel amacı yukarıda da belirttiğimiz gibi insan hayatını korumaktır. Bu süreçte yaşamsal fonksiyonların sürdürülebilir hale gelmesi, sağlığa etki edecek diğer olumsuz faktörlerin uzaklaştırılması ve kişinin, tıbbi müdahaleye değin sağlıklı bir şekilde tutulması ilk yardımın müdahale mantığı içerisinde yer alır.

İlkyardım nedir kısaca tanımı hakkında bilgi

İlk yardımda yer alan temel uygulama ve ilkelere baktığımızda koruma, bildirme ve kurtarma faktörleri öne çıkmaktadır. Koruma içerisinde olay yerinde var olan tehditlerin önlenmesi, önceden olası tehlikelerin belirlenerek önlemler alınması yer almaktadır. Bu kapsamda bir gaz kokusundan trafik kazasına kadar olası tehditler önceden önlem alınarak engellenmeye çalışılır.

Bildirme kapsamında bir sağlık sorunu, kaza ya da benzeri olay karşısında tıbbi yardım için 112, kurtarma ve yangın faaliyetleri için 110 ve zehirlenme gibi durumlarda danışma hattı için 114 numaraları kullanılmaktadır.

Kurtarma kapsamında ilk müdahalenin doğru bir şekilde yapılması son derece önemlidir. Hızlı ancak sakin ve doğru kararlar verilerek ilk müdahale gerçekleştirilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!