İnsan Sevgisinin Önemi Nedir ?

Kısa Kompozisyon Yazı ve Makalelere İnsan Sevgisinin Önemi Nedir Konusu Hakkında Bilgileri Kısaca Açıklamayacağımız bu yazı ile devam ediyoruz.

Sevgi ya da insanların sahip olduğu duygular, her çalışma alanı içerisinde farklı şekillerde ifade edilir. Kimi zaman bu durumun beynimizin bize oynadığı bir oyun olduğu kimi zaman bazı kimyasal değişimlerin etkisinde ortaya çıktığı kimi zaman ise sevgi anlayışının bir kalıba sığdırılamayacağı dile getirilmektedir. Her ne şekilde olursa olsun, insanın bu anlayışa sahip olabilmesi için önce kendisini sevmesi gerekir.

Çocukluk yıllarından itibaren bireylerin yetiştirme tarzı, geleceğini belirlemekte ve ilerleyen yıllarda kişiliğinin ne yönde gelişeceğine etki etmektedir. Sevgiden yoksun, şiddet altında büyüyen, kısıtlanan ve horlanan bir bireyin hem mutlu olması hem de toplum içerisinde insanların huzur içerisinde yaşamasına katkıda bulunması düşünülemez.

İnsan yapısı itibariyle değişken ve manipüle edilmeye müsait bir canlıdır. Duygusal durum değişimleri ve anlık olarak yaşanan gelgitlerde sahip olduğumuz değerlerin sınırlayıcı bir etkisi bulunur. Bir insanın, insan sevgisi kazanabilmesi önce kendisini sevmekle başlar ve daha sonra tüm canlı türlerinin bu kalıba sığdırılmasıyla son bulur.

İnsan Sevgisinin Önemi Hakkında Bilgi

İnsan Sevgisinin Önemi Hakkında Bilgi Yazı

Öncelikle kendimize neden insanları sevmemiz gerektiği ya da insan sevgisinin neden önemli olduğu sorusunu sormamız gerekir. toplumun gelişmesi, kalkınması ve bizimde bu kalkınma içerisinde pay sahibi olabilmemiz için hayata pozitif bakmamız, atılgan olmamız ve girişimci bir ruh taşımamız gerekir. Peki, insan sevgisi olmayan birinin diğer canlıları sevmesi, saygı duyması mümkün müdür?

Sevgi anlayışının yalnızca insan ile sınırlı olmadığını bilmeliyiz. Şiddetin yalnızca insana özgü olmadığı ve insanı kapsamadığını, diğer canlı türlerinin de şiddetin farklı türevlerinden etkilendiğini bilmeliyiz. Ancak sonuçlarına baktığımızda şiddeti uygulayan ve savunan tarafın her zaman insan olduğunu da görmeliyiz. Büyük savaşlar, yıkımlar ve afetlerin temelinde her zaman insanın parmağı olduğu görülebilir.

İnsan sevgisine sahip olmayan, gelişim çağından itibaren sevgi anlayışı yerine saldırgan bir tavır ile büyütülen kişilerin bu anlayışı taşıması, sürdürmesi ve ifade etmesi mümkün değildir. Toplumun daha huzurlu, mutlu ve sağlıklı yaşayabilmesi, gelecek nesillerin yarınlara umutla yaklaşabilmesi için bugün, bireylere insan sevgisinin aşılanması ve bunu uygulaması açık bir şekilde ifade edilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!