İnsanların Toplu Yaşamasının Nedenleri, Önemi ve Sonuçları

İnsan yapısı itibariyle birbirine muhtaç olan ve aynı zamanda ihtiyaçlarını yine yanında yer alan kişiler aracılığıyla karşılayan bir canlıdır. Doğamız gereği her ne kadar reddediyor olsak da çevremizde bulunan diğer insanların yardımı olmaksızın fazla ilerlememiz mümkün olmayıp aynı zamanda bizimde dahil olduğumuz bu sistem içerisinde insanlar yaşamının her döneminde çevresi ile birlikte yükselir.

 

Birlikte yaşamanın ya da toplum olmanın temel kurallarından birisi ahlaki değer yargısının oturmuş olması, bireylerin çocukluk yıllarından itibaren saygı ve sevgi anlayışı içerisinde yetiştirilmesidir. Söz konusu anlayışın hakim olmadığı, dışlandığı ya da yeterince kazandırılmadığı bireylerde, toplu halde yaşamanın mümkün olmadığı görülmekte, bencillik dışında daha vahim sorunlar açığa çıkmaktadır.

toplu-yasam

İnsanların birlikte, toplu halde yaşamasında etkili olan faktörler, bu faktörlerin önemi ve sonuçları hakkında aşağıda detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Burada yer alan maddelerden bazılarını kendi yaşamınızla da özdeşleştirebilirsiniz.

 

İnsanların Toplu Halde Yaşamasının Nedenleri

İnsanlar, yukarıda da belirttiğimiz gibi birbirine ihtiyaç duyan, gelişimi ve yaşamının devamı için bu ekosistem içerisinde yer sahibi olmaya çalışan bir türdür. Bir olma olgusunun gelişmeye başladığı ve yerleşik yaşama geçildiği dönemlerden itibaren gerek ahlaki değerler gerekse de toplumsal kurallar gelişmeye başlamış, yasaların ortaya çıkışı ve bu kuralların maddi yaptırımlar içermeye başlamasıyla birlikte toplu halde yaşamak daha fazla önem kazanmıştır.

toplu-halde-yasamak

Bugün, toplu halde yaşamamız, komşu, arkadaş, dost ya da yabancı toplulukları oluşturmamız, ruhsal açıdan da bizi tatmin eden, rahatlatan bir durumdur. Bu nedenle toplu halde yaşamanın bir sorun değil çözümün anahtarı olduğu bilinmelidir.

İnsanların Toplu Yaşamasının Önemi ve Sonuçları

İnsanların toplu halde yaşaması, değer yargılarının gelişmiş olduğunu aynı zamanda toplum olmanın gerekliliklerini karşıladığını göstermektedir. Bir diğer ifade ile toplu halde yaşamak beceri olarak görülmelidir. Çünkü her insanın sahip olduğu yapı itibariyle uyumsuz yönleri olduğu unutulmamalıdır.

Toplu halde yaşamanın en önemli sonucu ise başarmaktır. İnşa etmek, yeniden düzenlemek, iletişim kurmak, toplu halde yaşamanın sonuçları arasında yer alıp, hem gelişmek hem de geliştirmek için bu değer yargısının sürdürülmesi gerekir.

İnsanların Toplu Yaşamasının Sebepleri, Önemi ve Sonuçları İle İlgili Bilgilere Sizlerde kendi görüşleriniz ve bilgileriniz ile katkıda bulunmak isterseniz yorum yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!