Işık Kirliliğinin Nedenleri, Önemi ve Sonuçları

Günümüzde sıkça karşılaştığımız problemler arasında yer alan ışık kirliliği özellikle büyük metropollerde, sanayileşmenin fazla olduğu alanlarda ve nüfusun yoğun olduğu bölgelerde daha sık görülmektedir. Her ne kadar kirlilik etmenlerinden biri olan ışık kirliliği hakkında çok fazla bilgi verilmese ve dikkate alınmasa da insan yaşamına doğrudan etki eden bir sorun olması nedeniyle önemsenmelidir.

 

Hemen her yerde gereğinden fazla yer alan ve yapılaşma ile daha da artan ışık kirliliği, insanları ruhsal açıdan etkilemektedir. Çoğu zaman farkında olunmayan bu durum, ruhsal açıdan etki etmesi nedeniyle kişinin uyku problemleri yaşamasına, gün içerisinde benzeri sorunlar ile karşılaşmasına neden olmaktadır.

isik-kirliligi-nedenleri

İhtiyaç duyduğumuzdan fazlasına olan ilgimiz nedeniyle her geçen gün daha fazla teknolojik ürüne ulaşmaya ve daha fazla alana yayılmaya devam ediyoruz. Kontrolsüz bir biçimde kullanılmakta olan tabelalar, yükselen binalar, ışık kirliliğinin ana sebepleri arasında bulunmaktadır. Bu konuda aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Işık Kirliliğinin Nedenleri 

isik-kirliligi

Işık kirliliğinin ortaya çıkışında etkili olan pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler arasında daha fazla ışıklandırma ve renklendirme isteğinin açığa çıkması, güvenlik vb amaçlar doğrultusunda gereğinden fazla ışıklandırma kullanılması, artan yapılaşmayla birlikte gerek evler gerekse de sanayi alanlarının kirlilik yaratması öne çıkmaktadır.

Işık Kirliliğinin Önemi

Aydınlatma önemli bir husus olmakla birlikte belirli ilkeler doğrultusunda gerçekleştirilmesi ve mutlaka kirliliği önler nitelikte çalışmalar yapılması gerekmektedir. Işık kirliliğinin yaratmış olduğu ruhsal bunalım ve rahatsızlık nedeniyle insanların daha sinirli olduğu ve toplumsal alanda daha fazla sorun yaşadığı görülmektedir.

Işık Kirliliğinin Sonuçları

Işık kirliliği ihtiyaç duyulandan daha fazla aydınlatmayı sağlıyor gibi görünse de herhangi bir avantaj sağlamamakta, ekonomik anlamda sorun yaratmaktadır. Ayrıca kaynakların gereğinden fazla kullanılması hali hazırda yaşanmakta olan enerji problemlerinde artışa neden olmaktadır. Sayılı olan bu sorunlar, dolaylı yoldan kirliliğin etkileridir.

Doğrudan etkilere bakıldığında göz ve görme sağlığı yanı sıra ruhsal açıdan kişinin kendisini baskı altında hissettiği görülmektedir. Aşırı sinirlilik hali, ışık kirliliği sonucunda oluşan en önemli sorun olarak görülmektedir. Söz konusu sorunun çözümü için devlet planlaması ile hareket edilmesi istenir.

Işık Kirliliğinin Sebepleri, Önemi ve Sonuçları İle İlgili Bilgilere sizlerde kendi görüşleriniz ve yorumlarınız ile katkıda bulunmak isterseniz bekleriz..

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!