Bayramlarda Ve Cuma Günleri Kabir Ziyaretinin Nedenleri Ve Önemi

Dini Bayramlarda ve Mübarek Cuma Günlerinde Kabir (Mezarlık) Ziyareti Yapmak Toplumun Tüm Kesimlerince Tekrarlanan Bir Davranış Biçimidir.

 

Bayramlarda ve cuma günlerinde ölmüş yakınların kabirlerini ziyaret etmek, İslamiyet’in ilk yıllarına kadar dayanan köklü bir gelenektir.

 Bayramlarda Ve Cuma Günlerinde Kabirleri Ziyaret Etmenin Nedenleri

-Ölen insanların ruhlarının bulunduğu ruhlar alemi, bizden tamamen kopuk bir yer değildir. Ölen insanlar, bu dünyadaki akrabalarının mezarlarını ziyaret ettiklerini hissederler.

– Bayram günleri ve cuma günleri kutsal günlerdir. Bu günlerde kabir ziyaretinde bulunup, ölenler için dua etmek, ölen insanların günahlarının affedilmesi için bir vesiledir.

– Ölen yakınların kabirlerini ziyaret etmek, kişinin kendi günahlarının da affedilmesine neden olur.

– Kabir ziyareti, peygamber efendimiz Hazreti Muhammed’in sünnetidir. Hazreti Muhammed’in bir hadisinde buyurduğu üzere ” Ölen anne ve babasının kabrini cuma günü ziyaret eden kimselerin günahı affolur” denilmiştir.

– Kabir ziyaretinin nedenlerinden biri de, ölen kişilerin hala hatırlanması ve böylelikle bu dünyadaki amel defterlerinin açık kalmasıdır. Ölen insanın ardından onun için dua etmek, Allah katında o kişinin iyi bir insan olduğu ve hayırla yad edildiği anlamına gelir. Böylelikle Allah, bu kişinin günahlarını affeder.

Bayramlarda Ve Cuma Günleri Kabir Ziyaretinin Nedenleri Ve Önemi

Bayramlarda ve Cuma Günlerinde Kabir Ziyaretinin Önemi ve Adabı

– Ölüm, insan yaşamının bir gerçeğidir. Bu sebeple ölümü sık sık hatırlayarak, amelleri buna göre yapmak lazımdır. Kabir ziyareti, kişiye bir gün kendisin de öleceğini hatırlatır.

– Kabir ziyareti sırasında Kuran okumak ve dua etmek çok büyük sevaptır.

– Ölen insanlar yalnızca fiziksel olarak dünyadan göçmüştür. Hâlbuki ruh, bakidir. Bu sebeple onlar da bizler gibi üzülürler ve sevinirler. Kabir ziyareti yapmak, onların unutulmadıklarını bilmelerini sağlar. Özellikle bayram ve cuma gibi mübarek günlerde hatırlandığını bilen kimseler, sevinirler.

– Kabir ziyareti sırasında sadece dua etmek ve Kuran okumak gerekir. Hazreti Muhammet kabirlerde namaz kılmayı ve mum yakmayı yasaklamıştır.

– Kabir ziyareti sırasında yüksek sesle ağlamak, hoş değildir. Allah, kullarının ölümü olgunlukla karşılamasını ister. Kabir ziyaretinde amaç, ölen yakını hatırlamak, dua etmek ve ölümden ibret almaktır.

– Bayramlarda ve cuma günleri ziyaret eden insanlar, bir sünneti yerine getirdiklerinden kendi ölümlerinde Allah’ın affına mazhar olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!