Kahvaltının Önemi Nedir ?

Kahvaltının Önemi

Öğünler içerisinde uzmanlar tarafından en önemli öğün olarak kabul edilen Kahvaltı, zayıflamak isteyenler için özellikle tavsiye edilir.

 

Kahvaltının Önemi Konusunda Araştırma Sonuçları Nelerden Bahsetmektedir?

*Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Bunun sebebi, özellikle vücudun uykudan sonra enerjisinin birçoğunu tükettiği gerçeğidir. Bu sebeple vücut kendini az enerji harcamak için tasarruf durumuna alır. Bu durum kahvaltı yapılmaz ise ilerleyen saatlerde enerji düşüklüğü sebebi ile aktivitelerde performans kayıplarına sebep olur.

*Kahvaltının yapılması durumunda yukarıdaki bahsedilen enerji düşme sorunu, kahvaltıda alınan yararlı gıdalardaki enerji sayesinde, kahvaltıdan sonra yapılacak aktivitelerde performans en üst düzeyde gerçekleşir.

*Kahvaltı ayrıca, bu öğünde yenilen besinlerin nitelikleri ile de dikkat çeken bir öğündür. Özellikle kahvaltıda alınacak olan vitamin, mineral, enerji diğer hiçbir öğünde olmayacak kadar önemli bir yere sahiptir.

*Kahvaltının sağlam ve her türlü besini alacak şekilde düzenlenerek yapılması hiç şüphesiz, öğlene kadar olan süreçte vücudun ihtiyacı olan tüm enerjinin ve diğer vücut için gerekli yararlı maddelerin karşılanmasında çok önemli bir yere sahip olacaktır.

*Özellikle çocuklarda kahvaltının önemi bir kat daha fazladır. Çünkü çocuklar bu dönemde hem fiziksel hem de zihinsel gelişim gösterdikleri için bu gelişimlerinin sağlıklı ilerleyebilmesi için kesinlikle okula gitmeden önce evde besleyici nitelikte bir kahvaltı yapmaları gerekmektedir.

*Çocuklara, bu dönemden itibaren kazandırılacak olan kahvaltı yapma alışkanlığı ilerleyen dönemler içinde özellikle yetişkinlik döneminde bu alışkanlığı kazanması açısından önemli bir durumdur.

Kahvaltı Resimleri

Kilo Verme Sürecinde Kahvaltının Önemi Nedir?

*İnsanlar kilo verirken büyük çoğunluk yanlış bilgilerden kaynaklı olarak kahvaltıyı atlayıp, öğünlerini düzenlemeye çalışırlar, ancak bu insanlar kilo vereceklerine daha da kilo alırlar.

*Kilo verme sürecinde kahvaltının önemi inkâr edilemez. O yüzden bu süreçte öğle öğünü atlansa da kesinlikle kahvaltı atlanmamalıdır. Çünkü vücut uyku sürecinde ve sonrasında bulunduğu tasarruf durumundan çıkması için midenin besinle dolduğunun hissedilmesi gereklidir. Beyin bunu hissettiği zaman tasarruf durumundan çıkarak metabolizmayı normal seyrine döndürmektedir.

*Bu sebeplerden ötürü kilo verme sürecinde kahvaltının önemi hiçbir şekilde geri plana itilecek bir durumda değildir. Bu özellikleri sebebi ile kahvaltı yapmak özellikle gelişim dönemleri içinde ve kilo vermek için çok daha önemli bir konumda yer almaktadır.

İyi Kahvaltı Yapmanın Faydalarını da sizlere açıkladık konumuz içinde. 

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!