Kan Gruplarının Farklı Olmasının Nedenleri Sonuçları

Kan grubu hususu her zaman merak uyandıran bir husustur. Kan gruplarını belirleyen iki antijenik yapı mevcuttur. Bunlara kan gruplarının ismi ve soy ismi diyebiliriz. Bu kan gruplarının değişik şekillerde bir araya gelmesiyle temel olarak 8 farklı kan grubu ortaya çıkmaktadır. Bunlar; A RH(+), A RH(-), B RH(+), B RH(-), AB RH(+), AB RH(-), 0 RH(+), 0 RH(-) olarak sıralanır. Sıralamaya uymayan ara gruplar var olsa bile, onlar konumuz haricidir.

 

Kan Grupları Nasıl Oluşur?

Önce isminden başlayalım. Bir kişinin kanının ismini, yani A, B, AB ya da 0 olacağına anne ve babasından aldığı genler belirlemektedir. O kişide hem annesinden, hem de babasından aldığı iki gen bir arada bulunmaktadır. Mesela annesinden A, babasından 0 grubu almış olsa bile; genetik yapısı A0 olduğu halde, bebeğin grubu A olur. Çünkü A grubu daha baskın gruptur. B grubu için de, aynı faktör geçerlidir. Anne ve babasından B alıp BB olan veya birinden B, diğerinden 0 alıp B0 olan bebeğin kan grubu B’dir. Ancak anne ya da babasından A, diğerinden B grubu geldiyse her iki grup da baskın olduğundan dolayı, bebeğin kan grubu AB olur. 0 olmasının tek yolu, her iki taraftan 0 grubunun gelmesi ile mümkün olur.

Genlerimiz Ve Kan Grupları

Şimdi bir kişi çıkıp, annem A, babam B, ben nasıl 0 olurum? dediğinde, o kişiye yukarıda yazdıklarımızı tekrar hatırlatmak doğru olur. Anne A’dır fakat A0’dır. O kişide annesinden A, babasından 0 almıştır. Baba da B0’dır ve çocuklarına her ikisi de 0’larını vermişlerdir. Bu durumda anne A, baba B, çocuk 0 olabilme ihtimali vardır. RH faktörü ise kan grubunun soy ismidir ve yine anne ile babadan geçen genler ile belirlenmektedir. Birinden (+) diğerinden (-) gen geldiğinde, bebek(+) olur. Negatif olabilmenin tek yolu, her iki tarafın da genlerinin negatif olarak gelmesidir. Farklı kan grupları. Bu doğal durum esasında genel vücut yapısı sonucu oluşan bir durumdur. İnsanlar üzerinde bile mutasyon sonucu ABO proteini kan hücrelerinde ikinci kat antijenin oluşumunu engelliyor ve böylece A ve B kan gruplarının bir kısmı 0’a dönüşüyor. Uzmanlar 0 grubuna dönüşmenin onlarca yolu olabileceğini belirtiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!