Karaciğer Kanserinin Nedenleri Önemi Tedavisi

Son yıllarda çevremizde çok sık karşılaştığımız bir sağlık problemi olan Kanser ile ilgili olarak Karaciğer Kanserine Dair bir çok merak edilen bulunmaktadır.Karaciğer kanseri dünyadaki en yaygın kanser türlerinden biridir. Hastalığın erken teşhisinde tedavi imkânları daha fazla olup, iyileşme sağlanabilmektedir.

Karaciğer Kanserinin Nedenleri ve Hastalığın Önemi

-Karaciğer kanserinin nedenlerinden biri, kötü beslenme alışkanlıklarıdır. Fast Food türü yiyeceklerin sık tüketilmesi, yoğun yağ ve karbonhidrat içeren yiyecekler, şekerli ve asitli içeceklerin gereğinden fazla alınması, bu kanseri tetiklemektedir.

– Alkol kullanımı karaciğeri en fazla zorlayan etkendir. Haftada bir kereden fazla alkol alanların bu nedenle, üç aylık süreçlerle doktor kontrolüne gitmesi tavsiye edilir.

– Paketlenmiş ürünlerin raf ömrünü uzatmak için kullanılan koruyucu maddeler, karaciğer sağlığını olumsuz etkilemektedir.

– Doğal olmayan besinler ve hormonlu gıdalar vücuttaki bütün kanser türlerinde olduğu gibi karaciğer kanserini de tetiklemektedir.

– Gereksiz yere ilaç kullanımı, özellikle sık sık alınan ağrı kesiciler, vücudun ihtiyacı olmadığı halde alınan vitamin ilaçları ve doktor kontrolü dışında kullanılan antibiyotikler karaciğeri bozmaktadır.

-Yeteri kadar su içmemek, karaciğeri zorlar. Su, vücudun bütün organlarının temizlenmesi için gereklidir. Susuz kalan bünyedeki zararlı maddeler, karaciğer sağlığını bozmaktadır.

– Karaciğer kanseri en tehlikeli kanser türlerinden biridir. Bu kanserin metastaz yapması, yani vücudun diğer organlarına sıçraması, diğer kanser türlerinden daha yoğun şekilde görülmektedir.

– Karaciğer vücudun en temel organlarından biridir. Bu organın hastalanması bütün vücudun işlevlerini olumsuz etkiler. Bu sebeple karaciğer kanseri, erken teşhis edilmelidir.

Karaciğer Kanserinin Tedavisi

– Hastalığı teşhis edebilmek için çeşitli kan tahlilleri, ultrason, MR gibi tetkikler yapılır.

– Bu tetkikler sonucunda kanser teşhisi koyulursa, hastalığın ne boyutta olduğuna göre bir tedavi programı belirlenir.

– Karaciğer üzerindeki tümörler, doktor tarafından uygun görülürse cerrahi müdahale ile alınacaktır. Ancak tümörler çok küçükse ve kemoterapi tedavisine yanıt verecek türde ise cerrahi müdahale olmadan da tedavi uygulanabilir.

– Cerrahi müdahalede karaciğer dokusunun büyük bölümü harap olmuşsa, karaciğerin bir kısmı alınabilir. Karaciğer kendisini en çabuk yenileyen organlardan biridir. Eğer kanser çok ağır duruma gelmemişse, bu müdahaleden sonra karaciğerin kalan kısmı kendisini yeniler.

– Karaciğer kanseri tedavisinde, kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları da yapılır.

Nedenlerionemisonuclari.com, çeşitli tıbbi konular üzerine pek çok madde içermektedir. Ancak, bu maddelerin yanlışsız olduğunun hiçbir şekilde garantisi yoktur. Tıbbi konulara değinen bir maddede bulunan herhangi bir ifadenin gerçek, doğru ya da kesin olduğunun bir güvencesi kesinlikle yoktur. Bu maddeler, kısmen ya da tamamen, çoğunlukla profesyonel olmayan kişilerce yazılmaktadır. Tıp ile ilgili bir ifade yanlışsız bile olsa, sizin ya da sizin belirtileriniz için uygulanabilir olmayabilir.
Nedenlerionemisonuclari.com tarafından sağlanmış olan tıbbi bilgi, en iyi durumda bile, yalnızca genel niteliklidir ve bir tıp profesyonelinin (örneğin, ehliyetli bir tıp doktoru, hemşire, eczacı vb.) tavsiyesi yerine geçmez. Nedenlerionemisonuclari.com bir doktor değildir.

Sizler İçin Yararlı Olmuştur Umarım.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!