Karadeniz Bölgesinin Göç Verme Nedenleri Nelerdir

Yurdumuzda göç veren bölgeler arasında en ön sıralarda bulunan Karadeniz Bölgesinin Göç Verme Nedenlerini Kısaca Özet Olarak Öğrenelim.

Karadeniz bölgesinden göç

Karadeniz bölgesi uzun sahil şeritlerine sahip olan, ülkemizin değerli topraklarının bulunduğu bir bölgemiz olmaktadır. Fakat Karadeniz bölgesinin istatistikleri incelendiğinde en sık göç veren bölgelerin başında geldiğini görüyoruz. Bölgenin göç verme nedenleri çeşitli olmak ile beraber bunları iki ana başlıkta toplamak istediğimiz de ise fiziki ve ekonomik nedenler olarak gruplandırabiliriz. Öyle ki bu kadar güzel bir bölgenin neden bu kadar fazla göç verdiğini de bu başlıklar altından incelemek çok daha kolay olacaktır.

 

Karadeniz bölgesinin göç verme nedenleri

Karadeniz bölgesi ülkemizde en çok göç veren bölgedir. Bu göçün nedenlerini ilk olarak fiziki nedenler ile açıklamak gerekir ise, öncelik ile bölge sıklık ile yağmur almaktadır. Oldukça sıkıcı ve puslu bir havasının olmasının yanı sıra bu yağmurlar bölgede ciddi heyelanlara sebep olmaktadır. Bu durumda bölgede yaşamayı zorlaştırmaktadır. Ayrıca sel felaketlerinin de en çok yaşandığı bölge yine Karadeniz bölgesi olmaktadır. Karadeniz bölgesinin göç verme nedenlerini ekonomik açıdan ele alacak olur isek; bilindiği üzere bölge sıklık ile dağlık, sarp arazilerden oluşmaktadır.

İç göç Nedir,İç Gözlerin Nedenleri,Göç Nedir Vikipedi

Ayrıca tarım toprakları da bölgede sıklık ile dağınık olduğundan tarıma çok elverişli değildir. Yani tarımsal açıdan yetersiz ve tarım işçiliğine çok elverişli bir bölge olmamaktadır. Bilindiği üzere bölgede en çok fındık ve çay yetişmektedir. Bu tip bitkiler bölgenin hava yapısı ile uyumludur. Fakat tarım işçiliği ve geçinmek için yeterli değildir. Karadeniz bölgesinde ayrıca tarımsal çeşitlilikte yoktur. Bir diğer ekonomik sebep incelendiğinde ise, Karadeniz bölgesinde sanayinin de çok gelişmediğini görüyoruz. Bu yüzden iş koşullarının yetersiz olduğunu söyleyebiliriz. Yeterli istihdam bulunmadığından Karadeniz halkı göç etmeyi tercih etmektedir.

 

Karadeniz bölgesinde ticarette yok denecek kadar az olmaktadır. Yukarıda ki tüm bilgiler esas alındığında, tarım çeşitliliği açısından bölge yapısı itibari ile tarım sektörünün gelişmesi oldukça zordur. Fakat bölge jeopolitik olarak son derece verimli bir yerdedir. Buna rağmen ticaretin ve sanayinin gelişmemesi ve istihdam azlığı tamamen yeteri girişimci bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Yani bölgeye yapılacak belli girişimler ve yardımlar ile Karadeniz bölgesinin verimliliği arttırılabilir ve göç vermesi önlenebilir bir durum olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!