Karın Ağrısı Nedenleri, Önemi Tedavisi

Vücutta göğüs bölgesinde ve kasık bölgesinde herhangi bir yerde hissedilen ağrılar karın ağrısı olarak bilinir. Karın ağrısı dendiğinde daha çok mide ve göbek bölgeleri kastedilmektedir.

 

 Ağrının yeri önemi nedir?

Ağrının tam olarak neden kaynaklandığını belirlemek için yeri önemli bir detaydır. Karın bölgesi, dört farklı bölümden oluşur. Sağ üst bölge ve alt ile sol üst bölge ve alt bölge olarak ağrıların yeri tespit edilir. Bu bölgelerdeki ağrılar, o bölümdeki organlarla ilgili olabilmektedir. Örneğin apandisit ağrısı genel itibari ile apandisitin bulunduğu yer olan sağ alt karın bölgesinde gelişmektedir.

 Karın ağrısı çeşitleri nelerdir?

 1) Genel ağrı:

Ağrı, göbek bölgesinin yarısından çok daha fazla bir alanda hissedilir. Genellikle mide virüsünün, hazımsızlığı ya da gaz nedeni ile meydana gelmektedir. Daha ciddi bir hal alırsa, bağırsaklardaki bir tıkanıklığın habercisi olabilir.

 

 2) Kramp şeklinde ağrılar:

Bu ağrılar, genelde zararsızdır. Gaz ve şişkinlikten dolayı kaynaklanır. Genelde ishalle sonuçlanmaktadır. Ağrılar eğer çok sıklaşmışsa ve 24 saati aşkın süredir devam etmekte ise veya yüksek ateş ile birlikte devam ediyorsa, bir doktora başvurmak şarttır.

 

 3) Ani ve şiddetli ağrılar:

Bu tip ağrılar, bir anda başlar ve çok şiddetli hissedilir. Apandisit ve mide delinmesi gibi ciddi sorunlar sonucu olabileceğinden şüphe edilir.

Karın Ağrısı Nedenleri önemi tedavisi

Karın neden ağrır?

Karın ağrısının pek çok birbirinden bağımsız ve farklı nedeni olabilir. Önemli olan konu durumun ne zaman acil bir hal aldığını ayırt edebilmektir. Bazı durumlarda ağrı, karın bölgesi dışında bulunan farklı bir soruna, örneğin göğüs bölgesinin veya pelvik bölgesindeki problemlere bağlı ortaya çıkabilmektedir. Bu tür rahatsızlıklara ise şu örnekler verilebilir:

-Şiddetli hissedilen âdet krampları

-zorlama sonucu kas gerilmesi

-ameliyattan kaynaklanabilen idrar yolu enfeksiyonu

-Yumurtalık kistleri ( en çok görülen)

-Pelvik iltihabi sonucu meydana gelen hastalık

-Dış gebelik

Acil durum belirtileri nelerdir?

Karın ağrısı ile birlikte aşağıda belirtilen durumlar ya da belirtiler devam ediyorsa, hemen tıbbi yardım istenmeli ve 112’yi aramamalı veya hastaneye başvurmalıdır.

 Bunlar :

-Yakın zamanda olunan kanser tedavisi

-Tuvalete çıkılamıyor ve aynı zamanda kusma meydana Geliyorsa,

-Kan kusma ya da dışkıda kan varsa

Acil durum belirtisidir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!