Kaşıntının Nedenleri, Önemi ve Sonuçları

Zaman, zaman hepimizin karşılaştığı sorunlardan birisi olan ve genellikle beslenme yanı sıra mevsimsel geçişlerle ilişkilendirilen kaşıntı problemi, bir sağlık sorununa bağlı olarak ortaya çıkabileceği var olan alerjik reaksiyonlar etkisinde de görülebilmektedir. Kaşıntı ile birlikte genellikle kabarma, pul, pul dökülme gibi etkiler ortaya çıkabilmekte, vücudun bir bölgesi ya da tamamında etkili olmaktadır.

Kaşıntı sorunu, bir sağlık problemine bağlı olarak görülebileceği gibi doğrudan tüketmiş olduğunuz besinler ya da kıyafetler etkisinde de ortaya çıkabilmektedir. Ancak en sık görülen kaşıntı nedenleri arasında egzama türünde cilt rahatsızlıkları, böcek ısırmaları, mantar enfeksiyonları ve hormonal değişimler öne çıkmaktadır. Ayrıca gıda zehirlenmelerinde de kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Daha önce karşılaşılan problemlere genel hatları ile bakıldığında sorunun çözümü genellikle hastalığın giderilmesi ya da alerjik etmenlerin ortadan kaldırılması ile gerçekleşmektedir. Öncelikle bir uzman görüşü almanız, kan sayımı gibi testler sonrasında sorunu belirlemeye çalışmanız, tedavinin daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Kaşıntının Nedenleri

Kaşıntı, genellikle bir sağlık sorununa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Önemli etmenler arasında yer alan alerjik reaksiyonlar, egzama gibi sorunlar ile görülebilir. Ancak alerjik reaksiyonlarda bir metal türüne karşı alerji oluşabileceği tüketilen gıdalar, mevsimsel değişimler ve hatta aşırı olan her tüketim ürünün de görülebilir.

Yine cildin aşırı kuruması, pul, pul dökülmelere ve kaşıntıya neden olacak, uzun süre süre güneş ışınlarına maruz kalınması ise kaşıntı ve yanıkları ortaya çıkaracaktır. Diğer önemli etkilere baktığımızda ise kepek, mantar, uyuz, sedef hastalığı, bit, kurdeşen, suçiçeği gibi farklı cilt rahatsızlıklarının kaşıntıya neden olduğu bilinir.

kasinti-neyin-habercisi

Kaşıntı Hangi Hastalıkların Habercisidir

Sıklıkla görülen kaşıntı nedenleri:                

Cilt hastalığına bağlı olanlar:

Ürtiker

Bit

Liken

Egzamalar

Uyuz

Cilt hastalığına bağlı olmayanlar:

Hepatit

Siroz

Böbrek yetmezliği

Diyabet

Hipotiroidi

Hipertiroidi

Anemi

Lösemi

Lenfoma

Maligniteler

Parazitler

Not : Kaşıntınız var diye bu hastalıklar sizlerde vardır diyebilme şansı yoktur. Ancak hekimler tarafından kaşıntı haliyle iliştirilen rahatsızlıklar bunlardır. Ancak net sonucu hekiminiz verecektir.

Kaşıntının Önemi

Kaşıntı, daha çok uyarı niteliğinde görülmesi gereken bir sorundur. İç hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkma ihtimali ya da basit bir mevsimsel geçiş etkisinde oluşması halinde aynı ciddiyet ile takip edilmesi, önceden önlem alarak olası sorunların önlenmesi gerekir.

Kaşıntının Sonuçları

Ciltte oluşan dökülme ve yaralar dışında toplum içerisinde kaşınmanız durumunda hoş karşılanmayacak ve kısmen rahatsızlık hissi uyanacaktır. Bu nedenle kaşıntıyı ciddiye almanız ve önemle takip etmeniz tedavi aşamalarında yararınıza olacaktır.

Yararlanılan Kaynak: Yazı İçerisindeki Kaşıntıyla İlişkilendirilen Rahatsızlıklar Kısmı Once vatan com tr sitesinden alınmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!