Kayaçların Aşınma Nedenleri Nelerdir?

Ülkemizde kayaç aşınmaları sıkça görülen bir durumdur. Bu yazımızda sizler için kayaçların aşınma nedenlerinden bahsedeceğiz. Bu konuya değinmeden önce öncelikli olarak kayaçlar nedir, bunun hakkında kısaca bilgi verelim.

Kayaçlar çeşitli maddelerin bir araya toplanması ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Yoğun bir mineral içeriğine sahip olan kayaçlar tortul, metamorfik ve magmatik kayaç olarak üçe ayrılır ve oluşumları bunun yanı sıra içerikleri aynı zamanda aşınım şekilleri farklılık gösterir. Yer kabuğunu oluşturan önemli yapılar olarak karşımıza çıkan kayaçların aşınım nedenleri arasında birçok sebep bulunmaktadır.

Bunlardan ilki ve en etkilisi rüzgardır. Zaman içinde bölgede aynı yöne esen rüzgarlar ile birlikte kayaçlar aşınma gösterir. Bu süreç elbette ki çok kısa değildir, aksine bu durum yüzyıllar boyunca sürer ve kayaçlar zamanla şekil değişikliklerine ve aşınmaya uğrar.

Bunun yanı sıra kayaçların aşınım nedenlerinden bir diğeri ise sudur. Göl kenarı, ırmak kenarı, deniz kenarı yanında yer alan kayaçlar kısa zamanda aşınabilmektedir. Bununla birlikte yağmur suyunun yer edindiği yollarda da kayaçların aşınmasına sıkça şahit olabiliriz.

Son olarak aşınmayı etkileyen en önemli etkenlerden birisi ise güneştir. Güneş ışınları bu noktada kayaçların yapısını zedeler ve aşınma uzun yıllar sonucunda gözle görülebilir bir boyuta ulaşır. Kayaçların aşınma sürelerinde ve aşınma şekillerinde yapıları büyük önem taşır.

Bu noktada kayaçların kimyasal özelliklerine ve fiziksel özelliklerine bakılmalıdır. Kayaç çözülmesi olarak da adlandırılan aşınmada üç şekil bulunur. Bunlardan biri fiziksel diğer adı ile mekanik aşınma/ayrışma, kimyasal ayrışma/ aşınma ve organik diğer adı ile biyolojik ayrışma/aşınma söz konusudur.

Güneş ışınları, bununla birlikte rüzgar ve su ile aşınan kayaçları etkileyen ayrışmalar kayaçların ne kadar sürede aşınacağı hakkında bize bir ön görü imkanı sunmaktadır. Eğer kayaçların yapısı ve ayrışmaları güçlü ise bu kayaçların aşınması çok uzun yıllar alabilmektedir.

Bununla birlikte kayaçlar dayanıksız ise kısa bir zaman içinde aşınma gerçekleşir ve kayaçlarda ki şekil bozuklukları kısa zaman içinde ortaya çıkarak gözle görülebilir bir hal alarak doğal şekiller oluşturacaktır.

Kayaçların Aşınma Sebepleri Hakkında Bilgi ve Yorumlarınızı Bizimle Paylaşır mısınız ?

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!