Kirpik Dökülmesi Nedenleri Nedir Çözümü İçin Ne Yapabilirim

Çeşitli nedenlerden ötürü meydana gelen kirpik dökülmesi, temelinde sağlık sorunlarını barındırmaktadır. Tedavisi kısa zamanlı aşamalardan geçmektedir.

 

Kirpik dökülmesinin en büyük nedenleri;

– Kimyasal kozmetik ürünler ve kirpik şekillendirmek için özel olan malzemelerin içerdiği maddeler başlıca sorun teşkil etmektedir.

– Kaliteden ödün vererek makyaj temizleme ürünlerinin son kullanma tarihleri önemsenmediği durumlarda dökülme gerçekleşebilmektedir.

– Kirpik kıvırma aletlerinin sıcak ile temas ettirildikten sonra kirpiğe uygulanması yanarak dökülmesine neden olmaktadır.

– Waterproof rimellerin kirpikten el ile çekilerek temizlenmeyi amaçlanması rimel parçaları ile birlikte kirpiklerin de kopmasına neden olmaktadır.

– Bazı durumlarda çeşitli kalıtsal hastalıkların habercisi olarak ortaya çıkabilen bir işaret olmaktadır.

– Göz kaşınmasında sert ovuşturma hareketleri ile yoğun dökülmeler meydana gelebilmektedir.

– Bazı durumlarda hassas kirpik yapısına sahip olanlar, hava şartlarından dolayı zaman zaman mevsimsel dökülme sorunları yaşayabilmektedir.

– Göz kapağında bazı durumlardan meydana gelen arpacık ve çeşitli iltihaplanmalar da kirpiklerin dökülmesine neden olabilmektedir.

– Kalitesiz göz kalemleri gözde bir günden fazla kaldığı müddet içerisinde kimyasalların kirpik gözeneklerine tamamen işlemesine neden olarak dökülme gerçekleşebilmektedir.

Kirpik Dökülmesi Nedenleri Nedir Çözümü İçin Ne Yapabilirim

Kirpik dökülmesini önlemek ve en iyi şekilde önüne geçmek için;

 

– Kirpiklerin neden döküldüğünü en iyi şekilde tespit ederek sorunun çözümünü aramak gerekmektedir.

– Özellikle gün boyu kirpiklerle temas halinde olan maskara seçiminin en doğru şekilde yapılması gerekmektedir.

– Göz çevresinde oluşan iltihaplar için uzman doktora başvurarak en iyi antibiyotikleri kullanmak ve düzenli uygulamak gerekmektedir.

– Göz kapağı üzerinde meydana gelen sedef ve egzama gibi rahatsızlıkların erken ve hijyenik bir şekilde tedavi edilmesi kirpiklerin sağlığı açısından önemli olmaktadır.

– Diyet yaparken, özellikle besin öğünlerinde protein yüklemesi yapılması gerekmektedir. Vitamin eksikliklerinin giderilmesi kirpiklerin daha sağlıklı uzayarak dökülmesine engel olmaktadır.

– Eski makyaj malzemelerinden mutlak suretle kaçınılması gerekmektedir.

– Her gün nazikçe en iyi göz makyaj temizleyicisi ile göz çevresini ve kirpikleri temizlemek gerekmektedir.

– Kirpik bölgesi hassas ve kan dolaşımının olduğu bir bölge olması nedeni ile uygulamaların ılık su ile gerçekleşmesi, soğuk suyun sertliğini alarak rimel kalıntılarının yumuşamasına ve kirpikleri dökmeden çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!