KOAH Nedir, Nedenleri Belirtileri Ve Tedavisine Dair Merak Edilenler

KOAH yani kronik obstrüktif akciğer hastalığı başta öksürük, balgam, nefes darlığı, hışırtılı solunum gibi belirtilerle görülen ve geri dönüşü olmayan ciddi bir akciğer hastalığıdır.

 

KOAH Hastalığının Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

KOAH hastalığının en yaygın görülen nedeni sigara dumanıdır. Sigara içenlerin içmeyenlere oranla daha yüksek oranda KOAH’a yakalanma riski vardır. KOAH’ın ayrıca farklı nedenleri de olabilir. Öncelikle uzun süre tozlu veya kirli hava ile temas, etme, tahta veya taş atölyesinde çalışma, taş ve mermer ocaklarında çalışmak, asit ve kostik temizleyiciler gibi toksik maddelerin uzun süreli teması, hava kirliliği, genetik faktörler, akciğer hastalıkları ve astım gibi faktörler de KOAH’a neden olabilmektedir.

 

KOAH hastalığında öksürük, göğüste baskı hissi, balgamlı öksürük, kilo kaybı, ayaklarda ödem, kaslarda güçsüzlük, ileriki dönemlerde kanın yeterince oksijen alamaması sonucunda parmak uçları, dil, dudaklar ve kulak memelerinin mavi-mor renklenmesi gibi belirtiler görülmektedir.

Koahlı Hasta Resmi

KOAH Tedavisi

KOAH hızlı ilerleyici bir hastalık olmasına rağmen yine de önlenebilir ve kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. KOAH’lı bir hasta ilk olarak sigarayı bırakmalıdır. Ayrıca zararlı olarak kabul edilen toz ve dumandan uzak durması, nemli ve rutubetli ortamlardan kaçınması, grip ve zatürre aşılarının eksiksiz yapılması hastalığın alevlenmesini önleyecektir. Soluma yoluyla alınan inhalasyon ilaç tedavilerinin yanı sıra fiziksel aktiviteler de hem hastalık gelişiminde, hem hastalığın ilerlemesinde ve kötüleşmenin önlenmesinde önemli bir tedavi sürecidir. KOAH’lı bir hasta için haftanın en az beş günü, günde en az 30 dakika süre ile yürüyüş yapılması mutlaka önerilmektedir. Ayrıca hastanın daha rahat ve iyi nefes almasını sağlayacak olan bazı ilaçlar doktorlar tarafından verilmektedir.

 

Bunlara bronkodilatörler denilirken bu ilaçlar direkt olarak akciğerlerinize ulaşırlar ve tesir gösterirler. Eğer KOAH hastalığının ciddi bir evresinde olunursa anti-inflamatuvar ilaçların da tedaviye eklenmesi mümkündür. İleri derece KOAH hastalarına ise ilaçlara ek olarak günde en az 15-18 saat ev veya hastane ortamında oksijen verilmektedir. KOAH hastalarında zamanla kalp yetmezliği, hiper tansiyon, diyabet hastalığı ve kalp damar hastalığı gibi hastalıklar da gelişebilirken bu hastalıklar varsa ayrıca bunlara yönelik olarak ek tedaviler uygulanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!