Kolera Hastalığının Nedenleri, Belirtileri ve Sonuçları

Sağlık Konusunda Sık Sık İsmini Duyduğumuz Kolera Hastalığının Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisine dair güncel bilgilerle belleğimizde bir farkındalık oluşturmaya ne dersiniz.
Bir dönemin en önemli sağlık sorunu olan ve kitlelerin yaşamını kaybetmesiyle sonuçlanan kolera salgını, vibrio kolera isimli bakterinin ince bağırsak üzerinde parazitlenmesi nedeniyle ortaya çıkan önemli bir sağlık sorunudur. İlk kez Hindistan üzerinde ortaya çıkan bu sorun 1800 ve 1900’lü yıllar arasında kısa sürede tüm dünya genelini etkisi altına almış ve görüldüğü hemen her yerde binlerce insanın ölümüne neden olmuştur.

 

Kolera salgını, yalnızca insanlara özgü olması ve kusma ile dışkı nedeniyle bulaşması yüzünden savaş alanlarında daha yaygın görülmüştür. İlk dönemlerinde sayılı olan etmenler öne çıkarken ilerleyen dönemde su yolu ile bulaşmaya başlamıştır. Yaz aylarında etkinliği artan zararlının etki şekli ise hastada sıvı kaybına neden olmasıdır.

İnce bağırsak üzerinde etkili olan bu bakteri, zehirli bir madde üretmektedir. Burada çoğalan hücreler, hastanın sıvı ve elektrik kaybı yaşamasına neden olurken ağır ve sürekli devam eden ishal nedeniyle hasta kontrolsüz bir şekilde kalmakta, bulaşıcı etmenlerin artması ile ölüm yaşanmaktadır.

Kolera Hastalığının Nedenleri ve Belirtileri

Vibrio isimli bakterinin etkin olduğu hastalıkta kuluçka süresi ortalama 6 – 48 saat arasında değişmekle birlikte bu süreç içerisinde ağır bir ishal hali yaşanmaktadır. Aşırı sıvı kaybına karşın yeterli oranda sıvı alınmaması durumunda kişi şoka girebilirken devam eden süreçte kusma ve karın ağrıları başlayacak aynı zamanda kaslarda ağrılar meydana gelecektir.

Uzun süre su kaybı, tansiyon düşmesi, aşırı susama isteği ve nabzın artışı diğer önemli belirtilerden bazılarıdır. Söz konusu belirtiler ilk görülmeye başlandığı anda tedaviye başlanması durumunda ölüm riski önemli oranda azalırken tedavi edilmemesi ya da yeterince önemsenmemesi halinde büyük oranda ölüm gerçekleşmektedir.

Kolera Hastalığının Sonuçları ve Tedavisi

Söz konusu tedavi ve müdahalede en etkili yöntem uzman kontrolüne başvurarak alınacak çözeltidir. Gün içerisinde uygulanacak tedavi kapsamında vücudun kayıpları telafi edilirken bu süreçte çevre temizliğine ve kişinin kendi temizliğine yeterince önem göstermesi, gıda ürünlerini kaynatıp alması gerekir. Ortalama 4 – 5 aylık süreç içerisinde bağışıklık sağlanacak ve kişi kolera salgınına karşı daha dayanıklı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!