Kolesterolün Yükselmesinin Belirtileri Nedenleri Ve Önemi

Uzmanların Farklı Fikirler Öne Sürdüğünü Kiminin Zararlı Kiminin Zararsız Olduğunu Söylediği Bir Kavram.

Yüksek kolesterolün nedenleri ve belirtileri

Kolesterol sadece hayvansal gıdalarda bulunan bir sterol olmaktadır. Fazla miktarda alındığında ise yüksek kolesterol ile karşı karşıya kalırız. Ve bu durumda da vücutta bir takım tahribatlar söz konusu olmaktadır. Önceden kolesterol seviyenizi bildiğiniz de ise önlem almanız daha kolay olacaktır. Vücutta kolesterol yükseldiğinde bir takım belirtiler ortaya çıkar ve bu belirtiler ile önceden önlem almanız çok daha kolay olmaktadır. Yüksek kolesterolün belirtileri ise şu şekildedir;

 

– Kolesterol iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılır ve kolesterolü rutin kontroller de test ile tespit etmedikten sonra belirtiler ile saptaması biraz zordur. Zira genellik ile çok büyük belirtiler vermeden vücutta tahribata başlar. Günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyecek büyük belirtileri ise olmamaktadır.

 

– Kolesterolü nadir olarak ortaya çıkaran belirtilerden biri ise vücutta ki kabarcıklar olmaktadır. Bazı durumlar da kolesterol vücutta deri tabakası üzerinde birikebiliyor ve el, ayak ve göz çevrelerinden kabarcıklara yol açabiliyor. Bu yüzden şüpheli bir kabarcık halinde mutlaka doktora gözükmeniz gerekmektedir.

 

Yukarıda da görüldüğü üzere kolesterol belirtileri yok denecek kadar az olmaktadır. Fakat kolesterole yol açacak bir yaşam tarzınız mevcut ise rutin kontroller sırasında bu durumu saptayabilirsiniz. Hazır gıdaları günlük yaşantınız da sıklık ile tüketiyor iseniz risk grubundasınız demektir. Bunun yanı sıra yağlı kuru yemişler de ve doymuş yağ içeren her şey vücutta ki kolesterol miktarını yükseltmektedir. Ayrıca unutulmamalıdır ki kişilerin yaşı arttıkça kolesterol riskleri de artmaktadır. Bu yüzden hazır gıdalardan uzak kalarak sağlıklı bir beslenme düzeni benimsemeniz gerekmektedir. Bu şekilde kolaylık ile vücudunuzun kolesterol dengesini düzenleyebilirsiniz.

 

Yüksek kolesterolün önemi

Kolesterolün Yükselmesinin Belirtileri Nedenleri Ve Önemi

Kolesterol basit bir hastalık gibi gözükse de birçok hastalığın tetikleyicisi olabilmektedir. En çok karşılaşılan durumlar ise damar tıkanıklığı, kan dolaşımı sorunları, kalp hastalıklarıdır. Bu ve bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmadan sağlıklı bir yaşam devam ettirmek isteyen herkes öncelik ile fazla kilolarından kurtulmalıdır. Kolesterol özellik ile fazla kilolu kişiler de ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı bir diyet ile kolesterolü dengeleyebilir, ayrıca spor ile de vücudunuza kolesterolü atması için yardımcı olabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!