Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin Önemi

Güncel Konularda Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin Önemi Nedir? Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin Önemi Hakkında Bilgileri Kısaca Açıklıyoruz.

İnsanlar, yaşamı boyunca bir çok önemli sağlık sorunu ile yüzleşmiş, kimi zaman bu sorunlar nedeniyle büyük yıkımlar yaşanarak nüfusta ciddi azalmalar meydana gelmiştir. 19 ve 20.yy’a kadar yapılan çalışmalarda teknik imkanların yetersiz olması ve o günün koşulları ile gerçekleştirilen buluşlar, yerini bugün çok daha modern ve gelişmiş çalışmalara bırakmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirtildiği şekli ile taraf olan devletler, halkına temel sağlık hizmetlerini akla ve mantığa uygun şartlar altında bilimsel çalışmalar esas alınarak geliştirilmiş şekilde sunmakla yükümlüdür. Bu yükümlülük, aynı zamanda kişilerin maddi anlamda karşılayabileceği şartlara sahip olmak zorundadır.

Bugün, yaşanan birçok sağlık sorununda kamu hizmeti kapsamında çalışmakta olan hastanelerde büyük farklar ödemeden sağlık hizmeti alabilmekteyiz. Bazı özel sorunlar ve sağlık çalışmalarında daha ciddi rakamlar ortaya çıkıyor olsa da gelişmişlik düzeyine bağlı olarak bu sorunlarında zaman içerisinde devlet tarafından karşılanabilir düzeye gelmesi gerekmektedir. Ancak tüm bu gelişimin temelinde sosyal ve ekonomik kalkınma yer almaktadır.

Koruyucu Sağlık Hizmetleri İle İlgili Bilgi

Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin Önemi Nedir? Kısaca Açıklayınız

Devletin ve dolaylı olarak insanların sosyal ve ekonomik anlamda bağımsız olması, kalkınma hızının artış göstermesi, toplumun ruh sağlığının korunmasına yardımcı olacak, aynı zamanda fiziksel problemlerde büyük oranda ortadan kalkacaktır. Hali hazırda insan gücüne bağlı olarak yapılan bir çok çalışma insanın fiziksel ve ruhsal anlamda yıkım yaşamasına neden olabilmektedir.

Koruyucu sağlık hizmetleri günümüzde gelişen ya da kullanılan bir kavram olmamakla birlikte yüzyıllar boyunca farklı şekillerde değerlendirilmiştir. Temelinde “önceden” ifadesinin yer aldığı bu kavram, bugün gerek akademik kurumlar gerekse de araştırma enstitüleri tarafından yerine getirilmekte, sorun çok daha hızlı bir şekilde çözüme ulaştırılmaktadır.

Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında bireylerin ihtiyaç duyduğu çalışmalar olduğu kadar toplumunda ihtiyaçları özelden genele doğru ele alınmalıdır. Bu hizmetler sayesinde hastalık ve diğer tüm sağlık sorunlarının önceden teşhis edilmesi mümkün olup, bireylerin daha sağlıklı yaşam şartlarına sahip olması, yeterli ve dengeli beslenebilmesi, aile planlaması ve tedavi koşullarının iyileştirilmesi gibi konular yer alır. Temelinde ise sağlıklı yaşam olgusu bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!