Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir Nedenleri

Kulak Çınlamasının Sebepleri ve Çözümü Günümüzde Bir Çoğumuzun Yanıtını Aradığı Soruların Başında Gelir. Tıp dilinde “tinnitus” adı verilen kulak çınlaması önemsiz bir hastalık olarak bilinse de, altta yatan bazı hastalıkların habercisidir. Genelde dikkat bozukluğu, uykusuzluk baş dönmesi gibi belirtilere neden olur.

 

Kulak çınlamasının Nedenleri Nelerdir?

Kulak çınlamasının pek çok nedenleri vardır ve şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. İç kulaktaki hücrelerden herhangi birisi zarar görürse kulak çınlaması meydana gelir. Çünkü iç kulakta bulunan ince tüyler, ses dalgalarına göre hareket ettikleri için kulakta bulunan hücreleri beyinden gelen ses olarak algılayarak, elektrik sinyali yaymak için harekete geçerler. Fakat bu tüyler en ufak hasar gördüğünde bile rastgele elektrik sinyali yaymaya başlarlar. Bu da kişiye çınlama olarak yansımaktadır.
 2. Kulak salgısı ise kulak kirini tutup, bakteri büyümesini de yavaşlatarak, kulak kanalını koruma altına alır. Fakat normalinden fazla atılmayacak kadar kulakta kir birikmeye başlarsa, işitme kaybına ya da kulak zarını tahrişe neden olur. Bunun sonucunda da kulak çınlamaya başlar.
 3. Sinüzit, orta kulak iltihabı, alerji, nezle, labirent iltihabı ve benzeri gibi kulağı etkileyen enfeksiyon sonucunda kulak çınlaması meydana gelir.
 4. Orta kulakta “otoskleroz” adı verilen kemik eklemelerinin sertleşmesi duymaya etki ettiğinden dolayı çınlamaya neden olur. Genelde genetik bir durumdur ve kulak kemiği büyümesi sonucu ortaya çıkar.
 5. Kansızlık olarak bilinen Anemi hastalığından kırmızı kan hücrelerinin azlığı nedeniyle kan akışı incelerek, hızlı hızlı akmaya başlar ve bunu sonucunda da kulak çınlaması meydana gelir.
 6. Kadınsal hormonların değişimi de kulak çınlamasına neden olan etkenler arasındadır.
 7. Yaşlanmaya bağlı olarak, işitme kaybı sonucunda oluşan işitme sinirlerini hassasiyetinin azalması da kulak çınlamasına neden olmaktadır.

Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir?

Kulak Çınlaması Sebepleri ve Çözümü

 1. Alkollü içecekler ve kahve gibi kafein içeren zararlı gıdalardan uzak durulması kulak çınlamasını yok edecektir.
 2. Sigaranın içinde bulunan nikotin maddesi iç kulaktaki yapılara ve kan akışını azalttığından dolayı sigara içilmemelidir.
 3. Aşırı yorgunluktan, stresten uzak durulmalıdır.
 4. Düzenli egzersiz yapılmalı, boynun gerilmesin neden olan at ve bisiklet binme gibi sporlardan uzak durulmalıdır.
 5. Kulak çınladığı zaman dikkati başka noktalara dağıtmalı ve çınlamaya fazla odaklanmamalıdır
 6. Maden suyu tüketiminden uzak durmak ve yüksek sesli ortamlarda fazla durmamak. Zorunlu hallerde kulaklık kullanılmalıdır.

Siz siz olun sağlığınız konusunda hiç bir şeyi ihmal etmeyin. Unutmayın ki bugün küçük görünen sorunlar yarın daha büyük sorunların kapısını aralayabilir..

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!