Kuraklık Nedir Kısaca Kuraklık Olmasının Nedenleri

Kuraklık doğal afetler arasında en ağır afet olarak nitelendirilmekte olup etkileri en uzun ve en yıkıcı olandır. Bu yazımızda sizler için ilk olarak kuraklık nedir, sonrasında ise kuraklık olmasının sebepleri nelerdir bu iki konudan bahsedeceğiz.

Kuraklık Nedenleri Hakkında Bilgi

Kuraklık, coğrafya biliminde geçici nem dengesizliği olarak adlandırılmaktadır. Geçici nem dengesizliğin yaşanması kuraklık anlamını taşır.  Nem dengesinin bozulması ile birlikte zaman içinde kuraklaşma başlar. Bu noktada müdahale edilmemesi halinde kuraklık artış göstererek feci boyutlara ulaşır. Şunu söylemek mümkün ki, kuraklık her zaman için yağışın olmadığı alanlarda görülmez. Aksine yağışın fazla olduğu noktalarda bile nem dengesizlikleri sebebi ile kuraklık görülür. Önlem alınmaz ise kuraklık artış göstererek geniş bir alana yayılım gösterir ve canlı türü ile iklimi etkiler boyuta ulaşarak tehdit oluşturur. Kuraklığın kısaca tanımını yaptıktan sonra kuraklık olmasının nedenlerinden bahsedeceğiz.

Kuraklık nedenlerinden ilki coğrafi şartlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Coğrafi şartlar kuraklığın görülmesinde en büyük etkenlerden biri olarak karşımıza çıkar. Diğer bir neden ise hava kütleleridir. Bununla birlikte basınç kuraklık noktasında etkilidir. Bunun yanı sıra enlem derecesi ve yükseltide kuraklığa neden olan durumlar arasında yer almaktadır. tüm bu doğa olaylarının yanı sıra yanlış bilinçlendirme, insanların yarını düşünmeden hareket etmesi, ozon tabakasında ki hasarlar kuraklığa neden olan sebepler arasında yer alır.

 

Tüm bunların yanı sıra kuraklaşmanın en büyük sebeplerinden biri ekolojik dengede ki bozukluklardır. Doğal yaşamın yok olması su alanlarının yanlış yönlendirmesi  bunun yanı sıra ormanların bilinçsizce kesilerek tahrip edilmesinden ötürü kuraklık görülmektedir. Son yıllarda artan kuraklığın sebepleri de doğal dengenin bozulması ile birebir ilgilidir.  Kuraklık genel olarak nem dengesinin bozulması ile görüldüğü için zaman içinde toprakta ki nemin düşmesi ile orman alanları da yok olmaya başlar, bununla birlikte tarım alanlarından verim alınamaz bunun sonucu olarak ekonomide aksaklıklar ve zor dönemler yaşanır, zaman içinde bu durum adına önlem alınmaz ise temiz su kaynaklarında yetersizlik söz konusu olur ve kısa zaman içinde salgın hastalıklar görülmeye başlanır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!