Küresel Isınma, Nedenleri Önemi ve Sonuçları

Günümüzdeki En Önemli Çevre Sorunlarından Olan Küresel Isınmanın Sebepleri ve Etkileri Hakkında Bilgileri Birlikte Tazeleyerek Bu Konuda Bilinçlenelim.

Küresel Isınma Nedir ?

İlk Olarak Küresel Isınma Tanımını Yapalım Sizlere. İnsanlar tarafından atmosfer yüzeyine salınmış olan gazların sonucu olarak ortaya çıkan sera etkisi yüzünden dünya yüzeyinde ki ortalama sıcaklığın artmasına küresel ısınma diyoruz.  Hemen, hemen her kaynakta, küresel ısınmaya ilişkin farklı yorumlar, görüşler ve öneriler duymaktayız. Son 20 yıllık süreçte daha ciddi bir sorun haline gelmeye başlayan, Kyoto gibi protokoller ile kirliliğin azaltılmasının amaçlandığı küresel ısınma, sıradan biri için artan çok küçük sıcaklık değerlerine karşın tüm dünyanın etkilenmesine neden olmakta ve aynı zamanda iklimsel özelliklerde değişimler meydana gelmektedir.

 

Sera gazı salınımının belirlenen düzeyin üzerinde olması, gerek fabrika gerekse de insan kaynakları nedeniyle bu riskin her geçen gün artması, bilim insanlarının da ortak bir karara varmasını sağlamıştır. Başta ABD ve Çin olmak üzere dünya genelinde sera gazı salınımının büyük bir bölümüne neden olan çok fazla ülke bulunmamaktadır. Ancak sayılı olan bu iki ülke sanayileşme hareketlerinin etkisi ile çok daha ciddi riskleri açığa çıkarmaktadır.

 

Son 20 yıllık sürece baktığımızda daha ön planda olan bir kavram gibi görünse de son yüzyıl içerisinde sıcaklık değerinin kayda değer düzeyde arttığı görülmektedir. Bu konuda bilim insanlarının bazı önerileri ve sonuçları hakkında aşağıda daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Küresel Isınma Nedir?

Küresel ısınma, basit ifadesi ile sera gazı salınımının artması sonucunda sıcaklıklarda artış meydana gelmesine neden olan bir takım olayların etkisi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Buzullarda yaşanan erimeler yanı sıra dünya genelinde iklimsel özelliklerin değişmeye başlaması küresel ısınmanın en önemli yönleri arasında bulunur.

Küresel Isınma Resimleri

Küresel Isınmanın Nedenleri Nelerdir?

Küresel ısınmada etkili olan faktörler arasında doğal ve yapay olmak üzere iki sınıflandırma bulunmasına karşın büyük oranda insan etkisi söz konusu olduğu için bu dizilimde yapay etkiler daha ön plandadır. Başta sera gazı salınımı olmak üzere kontrolsüz sanayileşme ve karbon salınımı, en önemli etmenler arasında bulunur.

 

Küresel Isınmanın Sonuçları Nelerdir?

Küresel ısınma kaynaklı iklimsel özellikler olmak üzere birçok doğa olayı sekteye uğramakta, sağlık sorunları açığa çıkmaktadır. Ayrıca kuralık gibi sorunlarla birlikte deniz seviyesindeki artış, bazı büyük şehir ve ülkelerin sular altında kalmasına neden olacaktır. Yine sıcaklıkta meydana gelebilecek beş derece üzeri artış, tüm gıda stoklarının yok olmasına neden olabilir.

kuresel-isinmanin-etkileri

Küresel Isınmanın Etkileri

Sonuçları Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne bağlı bir yayın organı olan PNAS dergisinde yayınlanmış olan bir araştırma raporuna göre, küresel ısınmanın sonucu olarak deniz seviyesinin yükselmesine yapmış olduğu etki tahmin edilen orandan yaklaşık olarak iki kat daha fazla durumdadır.  Araştırmacıların bulunduğumuz döneme kadar suyun ısınması nedeniyle 0,7 ila 1 mm. dolayında yükseldiğini tahmin ettiklerinibelirmişlerdir. Bu yükselmenin bir yan etkisi olarak önümüzdeki süreçte fırtınaların artabileceğini de eklemişlerdir.

Bu duruma birde buzulların erimesi ile deniz seviyesinde meydana gelen yükselmeyi de hesaba kattığımız zaman deniz seviyesi yıllık olarak ortalama 2,74 mm. yükseldiği belirtilmektedir. Dünyanın farklı bölgelerine göre yükselme oranlarında farklılık olduğu da araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. Örnek verecek olursak Filipinler’de ortalamanın beş kartı oranında bir yükselme meydana gelirken, ABD’nin Batı sahillerinde ise deniz seviyesinin aynı kaldığı ifade edilmektedir. Bu araştırmanın 2002 ile 2014 yılları arasında yapıldığını sizlere belirtelim.

Küresel Isınmanın Olası Etkilerini şu şekilde sıralayalım.

+2 derece ısınma da : Su sıkıntısı başgösterecek
Kuzey Amerika bölümünde meydana gelen kum fırtınaları tarımı yok edecek. Bu bölgede Deniz seviyeleri yükselmeye başlayacak. Peru`da yaşayan 10 milyon civarında insan için ciddi anlamda su sıkıntısı başgösterecek. . Mercan kayalıkları yok olacak.  Dünya üzerinde yaşayan  canlı türlerinin yaklaşık olarak yüzde 30`u yok olma tehlikesiyle burun buruna gelecek.
+ 5 derece: Dünya genelindeki Denizler yaklaşık olarak 5 m. civarında yükselecek
Deniz seviyesinin ortalaması 70 metre civarına ulaşacak. Dünya üzerindeki yiyecek stokları tükenmeye yüz tutacak.
+ 6 derece: Ülkeler ve kıtalararası Göçler başlayacak
Yüz milyonlarca ve hatta belki de milyonlarca insan daha uygun iklim koşullarına kavuşmak amacıyla göç etmeye başlayacak. Kadınlar suya ulaşamadıklarından bulamadıklarından dolayı saçlarını kesmeye başlayacaklar. Kuraklıklar yaşanacak. Okyanuslar çölleşmeye başlayacak, Okyanuslardan aktarılan sularla içme suyu üretilmeye başlanılacak. Suda yaşayan bazı hayvan türleri (kutup ayısı ,fok balığı vs.) Üzerine tırmanacakları buz bulamadıklarından yüzmekten yorulmaya ve ölmeye başlayacaklar. İnsanoğlu 50 yaşına geldiğinde susuzluk yüzünden 85 yaşında bir insan gibi görünecekler, bebeklerde ki sakat doğum oranı normale göre daha yüksek oranlara ulaşacaktır.

Küresel Isınmanın Etkileri İle İlgili Bilgilerinizi Bizimle Paylaşmaya Ne Dersiniz ?

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!