Londra Konferansı Sebepleri Ve Önemi

TBMM Hükümeti Açısından ilk stratejik başarı diyebileceğimiz bir konferanstır.

Londra Konferansı Niçin Yapıldı?

Londra Konferansının Yapılma Nedenleri Şunlardır;

Bilindiği gibi Kurtuluş Savaşı sonrasında Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında Sevr Antlaşması imzalanmış ama bu 1920 yılında kurulan TBMM Hükümeti tarafından benimsenmeyen bir anlaşma olmuştu. Artık hükümet, İtilaf Devletleri’ni yurttan çıkarmak istiyordu. Zaten Güney Anadolu’da Fransızlara karşı başarıyla biten mücadeleler yapılmış, Batı şehirlerindeki Yunan ilerlemesine engel olunmuş ve Sovyet güçleri ile görüşülmeye başlanmıştı. Bunun üzerine İtilaf Devletleri biraz paniğe kapıldılar. Sevr Antlaşması’nın bazı maddelerinde ufak tefek değişiklikler yaptılar ve bunu görüşmek üzere Osmanlı Devleti’ne davet yolladılar. Fakat TBMM hükümetini çağırmadılar.

 

Çünkü İtilaf devletleri yeni kurulan bu hükümeti tanımıyordu, daha doğrusu tanımak istemiyordu. Ama yine de TBMM hükümeti isterse bir temsilci yollayabilirdi ya da Mustafa Kemal’in bizzat kendisi konferansa delege olarak katılabilirdi. Bu daveti Osmanlı Devleti aracılığı ile yaptılar. Gelen cevap olumsuzdu. Hükümet olarak tanınmadıkları müddetçe konferansa herhangi bir temsilci göndermenin söz konusu bile olmayacağını belirttiler. İtalya Devleti bu krizi çözmek için aracı oldu. Ve nihayetinde İtilaf Devletleri, konferansa TBMM hükümetini de çağırdı. Konferans 23 Şubat 1921 tarihinde gerçekleşti. Sevr’deki maddeleri küçük değişiklerle tekrar yürürlüğe sokmak isteyen İtilaf Devletlerinin bu talebi reddedildi.

Londra Konferansı

Osmanlı’yı temsilen katılan Sadrazam Tevfik Paşa, kendisine söz verilince söz almayı reddetti. Ve sözü TBMM Meclisi Baş Delegesi Bekir Sami Bey’e verdi. İtilaf Devletleri bundan sonraki aşamalarda TBMM hükümetinden başka muhatapları olmadığını anlamak zorunda kaldılar. Türk hükümeti Sevr dayatmasını kabul etmeyince tartışmalar çıktı ve toplantı herhangi bir sonuca ulaşamadan bitti. Bekir Sami Bey savaş esirlerinin karşılıklı olarak iade edilmesini talep ettiyse de, Meclis tarafından onaylanmadığı için bu talep de yürürlüğe girmedi.

Londra Konferans’ının Önemi

 

Görüntüde hiç bir sonuç alınamadan dağılmış bir konferansın Türk tarihi açısından önemi ne olabilir ki gibi bir soru aklınıza gelebilir. Oysaki Londra Konferansı gerçek bir diplomatik başarı hamlesidir. Çünkü TBMM hükümeti ilk kez dünya devletlerince tanınır hale gelmişti. Bunun dışında Sevr Antlaşması’nı asla kabul etmeyeceğini ve Misak-ı Milli konusundaki kararlılığını vurgulamış olan Türk devleti, haklı mücadelesini de dünyaya ispatlamış oldu.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!