Malazgirt Savaşının Nedenleri, Sonucu ve Önemi

Anadolu Türk Tarihi İle İlgili Bilgilerde Malazgirt Savaşının Nedenleri, Sonucu ve Önemi Hakkında Bilgileri Kısaca açıklıyoruz sizlere.

Türklere Anadolu kapılarının açılmasını sağlayan, aynı zamanda Anadolu’da Türk tarihinin başlangıcı olarak da kabul edilen Malazgirt Savaşı, 26 Ağustos 1071 tarihinde Büyük Selçuklu hükümdarı olan Sultan Alparslan ve Bizans İmparatoru, Romen Diyojen arasında gerçekleşmiştir. Adını alan Malazgirt bölgesinde gerçekleşen bu savaş, Anadolu kapılarının bir daha kapanmamak üzere Türklere açılmasını sağlamıştır.

1060 yıllardan itibaren başlayan süreç içerisinde Büyük Selçuklu Devletinin izlediği politika, Türklerin Anadolu ve Ermenistan dolaylarına doğru göç etmesi yönündedir. Türklerin kısmen Anadolu ve diğer bölgelere girişiyle birlikte yerleşik yaşam başlarken tarım ve hayvancılık faaliyetleri ağırlık kazanmış, aynı zamanda Anadolu’da yeni bir dönemin adımı atılmıştır.

1068 tarihinde Romen Diyojen tarafından düzenlenen bir seferde Koçhisar’a gelen Bizans birlikleri, şehri ele geçirmesine karşın Türk atlılarına yetişememiştir. Türklerin Anadolu’da çeşitli yerlere düzenlediği akınlar sonrasında Bizans’ta taht değişikliği olmuş, Romen Diyojen 13 Mart 1071 tarihinde İstanbul’dan ayrılarak Malazgirt’e doğru ilerlemiştir.

Malazgirt Savaşı Hakkında Bilgi

Malazgirt Savaşının Nedenleri, Sonucu ve Önemi

O dönem Bizans ordusunun bölgeye yaklaşık 200 bin askeri ile ilerlediği öne sürülürken Ermeni tarihçilere göre kaynaklarda askeri büyüklüğün bir milyon dolaylarında olduğu dile getirilmektedir. Bizans ordusuyla birlikte Rum ve Ermeni birlikleri yanı sıra Slav, Got, Alman, Frank, Gürcü, Uz, Peçenek, Kıpçak askerleri de Sultan Alparaslan’ın ordusu üzerine ilerlemiştir. Yine aynı dönem içerisinde Mısır’a sefer hazırlığında olan Alparslan, kalelerin kuşatılması üzerine 30 bin kişilik birliğiyle Anadolu’ya doğru ilerlemiştir.

Hilal taktiği ile yapılan hazırlıklar karşısında Bizans orduları, ilk saldırının Türk ordusundan gelmesini beklemiş, saldırının kırılması durumunda Türk ordusunun üzerine ilerlemeyi amaçlamıştır. Bu süreç içerisinde özellikle Peçenek ve Uz’ların taraf değiştirerek Türk saflarına katılması, Bizans askerlerinin önemli kayıplar yaşamasına neden olmuştur.

Malazgirt savaşı yalnızca Türklerin Anadolu’ya girişi değil aynı zamanda toprakların dağılımı ve fethi açısından da önemlidir. Öyle ki Osmanlı Devletinin temellerinin atıldığı bu süreçte Anadolu’da pek çok alan fethedilmiş, Bizans önemli kayıplara uğramış ve yeni bir Haçlı ordusunun kurulması üzerine çalışmalar başlamıştır. Malazgirt, bugün ki sahip olduğumuz toprakların anahtarı olarak bilinmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!