Mevsimlik Göçlerin Nedenleri ve Sonuçları, Önemi

Ülkemizde sıkça gerçekleşen ve coğrafi konularda da yer alan mevsimlik göç, gerek tarım gerekse de turizm gibi amaçlar doğrultusunda belirli bir süreliğine insanların yer değiştirmesi ve farklı alanlarda faaliyetlerde bulunması olarak ifade edilebilir. Temelinde bu durumun ekonomik ve sosyal nedenler bulunmakla birlikte özellikle Doğu Anadolu’dan iç bölgelere göçler yaşandığı ve yine Doğu Anadolu’da bazı bölgelere mevsimlik işçilerin gittiği görülmektedir.

 

Göç veren ve göç alan yerler açısından bu konuda farklı değerlendirmeler bulunmaktadır. Göç veren yerler açısından düşünüldüğünde iş gücünün göç etmesi, o bölgede iş gücünün düşmesine neden olmaktadır. Sermaye açısından değerlendirildiğinde ise göç veren bölgeler açısından ekonomik anlamda önemli sorunların ortaya çıktığı görülmekte, bu sorunlar uzun vadede kalıcı göçlere neden olmaktadır.

Mevsimlik Göçlerin Nedenleri ve Önemi

 

Mevsimlik göçler, yukarıda da belirttiğimiz gibi ağırlıklı olarak ekonomik faktörlere dayanmaktadır. Geçici olarak yapılan göçler sonrasında çalışma ve maddi anlamda değer kazanma ile geri dönen halk, asıl yerleşim yerine katma değer sağlamaktadır. 90’lı yıllara kadar Doğu ve Güney’den daha iç bölgelere yaşanan göçler, bu tarihler sonrasında geri dönüşler yaşamaya başlamıştır. Adana ve Mersin gibi yörelere yapılan göçler sonrasında yalnızca ekonomik girdi sağlanmamış, aynı zamanda bilgi ve birikimde önceki merkezlere aktarılmıştır.

 

mevsimlik-tarim-gocu

Mevsimlik göçlerde etkin olan faktörler arasında insanların yaşadığı bölgelerde karşılaştığı ekonomik sorunlar öne çıkmaktadır. Başta pamuk tarımı olmak üzere çay ve fındık tarımında da iç bölgelerden diğer alanlara göçler yaşandığı ve hasat süresi sonunda göç eden toplulukların tekrar yerleşim yerlerine döndüğü görülmektedir. Ancak süreç ne kadar kısa olursa olsun, göç alan bölge içerisinde yönetimsel anlamda bazı sorunlar yaşanabilmektedir.

mevsimlik-goce-ornek

Mevsimlik Göçlerin Sonuçları

Mevsimlik göçler, göç alan ve göç veren bölge için ekonomik anlamda olumlu ve olumsuz etkiler yaratmaktadır. Göç alan bölge için daha fazla istihdam sağlaması ve artık gelişmek durumunda kalması nedeniyle yeni ekonomik kaynakları açığa çıkarmaktadır. Göç veren bölge açısından baktığımızda ise sulama projelerinde olduğu gibi geri dönüşleri sağlamak adına yeni ve farklı iş sahaları oluşmasına imkan tanır.

mevsimlik-gocler

Mevsimlik Göçlerin Sebepleri ve Sonuçları Konusunda Sizlerde Bilgilerinizi Bizimle Paylaşın Takipçiler Yararlansın…

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!