Mide Ağrısının Nedenleri, Tedavisi Ve Çözümüne Dair Merak Edilenler

Bir çoğumuzun yaşam kalitesini aşağıya çeken önemli bir sağlık problemidir. Hemen hemen herkeste görülebilecek mide ağrısının birçok farklı çeşidi ve sebebi vardır. Yemek, stres, yoğun asitli tüketimi gibi sebepler mideyi tahriş ederek ağrıya sebep olabilirler.

 

Mide ağrısının nedenleri nelerdir?

-Mide ağrısına çevresel faktörler etki etse de psikolojik sebepler de neden olabilir. Aşırı strese bağlı olarak kişiler de mide ağrısı ve yanması görülebilir. Psikolojik olan mide ağrıları uzun süreli görülmemektedir. Mide de oluşan bu ağrı hissi stresin yoğunluğuna bağlı olarak bulantılara da sebep olabilir. Kişinin stres seviyesine bağlı olarak gün içerisin de görülüp daha sonra geçen bir mide ağrısı çeşididir. Kişinin bu durum da yapması gereken şey rahatlamak, yorgunluk ve stresten uzak durmaktır.

 

Mide ağrısının sebebi bir hastalıkta olabilir. Günümüz de çok sık görülen mide hastalıkları başında ülser gelmektedir. Ülser mide de oluşan doku kaybının yarattığı bir ağrı çeşididir. Mide ağrısının yanın da yanma hissi de görülebilir. Geceleri tetiklenerek mide bulantısı kusma ve kilo kaybına sebep olur. Ve tedavisi doktor gözetimin de ilaçlarla sağlanmaktadır. Tedavi edilmemesi durumun da durum ağırlaşabilir ve mide delinmesine kadar gidebilir.

 

-Mide ağrısına sebep olabilecek diğer bir etken ise diğer organlar dan kaynaklanmaktadır. Diğer organlar da oluşan herhangi bir etki mide ağrısı olarak algılanabilir. Bu yüzden mide ağrısının neden kaynaklandığını bilmek önemli bir detaydır.

Mide Ağrısı

Mide ağrısının tedavisi?

 

-Evde kendiniz doğal yollarla birlikte tedavi edebileceğiniz gibi doktor gözetimiyle alınan ilaçlarla da tedavisini gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle stres ve yemekten kaynaklanan mide ağrılarının çözümünü evde kendiniz bulabilirsiniz.

-Midenizi çok yormamaya özen göstermelisiniz bunun için de besinleri iyi çiğneyerek yutmanız gerekmekte. Hızlı yemek yememeye de dikkat etmelisiniz bir anda mideye yüklenme yapılması durumunda mide ağrılarıyla çok sık karşılaşılmaktadır. Besinleri yavaş ve iyi çiğneyerek yutmak gerekmektedir.

-Sıcak şeyler tüketmekten kaçınmalısınız. Sıcak içecekler mideyi kolayca tahriş ederek ağrıya sebep olabilirler.

-Muz yemek midenin hazımsızlık problemini ortadan kaldırdığı için mide ağrısı çekenlere önerilmektedir bunun yanı sıra maydanoz suyu, haşlanmış lahana ve haşlanmış karnabahar da mideyi asitlerden koruduğu için mide ağrısına çözüm getirebilecek besinlerdendir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!