Miryokefalon Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi Nedir

Sizlere Kısaca ve Özet Olarak Miryokefalon Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi Nedir Soruları Hakkında Bilgileri vermeye çalıştık bu yazımızda.

Askeri anlamda Selçuklu devletinin elde ettiği önemli başarılardan birisi olarak görülen Miryokefalon Savaşı, Anadolu Selçuklu Sultanı olan II. Kılıç Arslan ve Bizans imparatoru I. Manuel Komnenos arasında gerçekleşmiştir. Bu muharebenin gerçekleştiği alana bakıldığında ise bugün ki ismi ile Denizli Çivril Düzbel geçidi yakınlarında olduğu bilinmekte, Anadolu’da Türk hakimiyetinin sağlanmasında etkili olduğu vurgulanmaktadır.

Miryokefalon Savaşı öncesinde esasen Anadolu’da Anadolu Selçuklu Devletinin başlattığı Türk birliğini sağlama hareketine göz atmak gerekiyor. II. Kılıç Arslan, Atabeg Nureddin Mahmud Zengi öldükten sonra Sivas ve Tokat gibi bölgelere hakim olarak Danişment Beyliğine son vermiş ve önemli bir alan üzerinde yayılım göstermiştir. Yine aynı dönem içerisinde daha çok liman kentleri hedeflenirken, stratejik anlaşmalarda yapılmıştır.

Bizans İmparatorluğu ise Anadolu’da akın, akın ilerleyen Türk girişini durdurma yönünde Papa ile yeni bir Haçlı ordusunun kurulması yönünde yazışmalar yapmıştır. Bizans İmparatoru I. Manuel Komnenos Kilikya kıyı bölgelerini tekrar ele geçirdikten sonra bugün Hatay olarak bilinen bölgede yeniden Haçlı ve dolaylı olarak Bizans etkinliğini artırmayı başarmıştır.

miryokefalon savaşının önemi

Miryokefalon Savaşının Nedenleri, Sonucu ve Önemi

Bizans orduları ile II. Kılıç Arslan’ın ordusu Miryokefalon olarak bilinen, kale ve sarp geçitlerin bulunduğu bölgede özellikle Anadolu Selçuklu Hükümdarının planları doğrultusunda karşı karşıya gelmiştir. Kaynaklarda bu geçidin, özellikle Bizans ordularının bölünmesinde ve daha güçsüz birlikler halinde ilerlemesinde önemli bir etkisi olduğu vurgulanırken II. Kılıç Arslan’ın bu bölgede avantajı olduğu dile getirilir.

Yaklaşık yüzyıl öncesinde gerçekleşen Malazgirt zaferinde Bizans birlikleri, özellikle Romen Diyojen’in ele geçirilmesi nedeniyle, hızla dağıldığı için Miryokefalon savaşında aksi bir yönde İmparatoru koruma amacı gütmüştür. Savaş sonuçları itibariyle her iki tarafında ağır kayıplar vermesine neden olmuştur. Ancak, Anadolu’da Türk birliğinin sağlanması adına Anadolu Selçuklu Devletinin önemli bir kazanım elde ettiği bilinmektedir.

Miryokefalon zaferi, Türklerin batıya doğru ilerleyişinde etkilidir. Bizans İmparatorluğu ve I. Manuel, Türklerin Eskişehir ve Uluborlu civarında ilerleyişini kabul ederek bu bölgedeki kaleleri yıktırmış, Selçuklu devletine savaş tazminatı olarak 100 bin altın gibi önemli bir meblağ ödemiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!