Miyop Olma Nedenleri Nelerdir ?

Sıklıkla Karşılaşılan Göz Sorunlarından Olan Miyop İle İlgili Olarak Miyop Olma Nedenleri Nelerdir Tedavisi Yöntemleri Hangileridir Soruları hakkında bilgileri açıkladık.

Miyop Nedir Kısaca ?

Halk arasında yaygın olarak karşılaşılan görme problemlerinden birisi olan miyop, kabaca ifade ile uzağı görememe olarak adlandırılmaktadır. En sık karşılaşılan göz problemlerinden birisi olarak bilinen miyop, diğer göz kusurlarına benzer şekilde gözün yapısı ve kornea da meydana gelen bozulma nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Miyop kaynaklı olarak ortaya çıkan sorunda oluşan şekil bozukluğu, kornea ve mercekte kırılan ışığın retinanın tam üzerine düşmemesi nedeniyle etkili olmaktadır. Kişilerde uzağı görememe şikayetiyle ortaya çıkan probleme ek olarak yakını görememe ve görme bulanıklığı gibi sorunlarda sıkça dile getirilmektedir. Her iki durumda da göz kusuruna mutlaka müdahale edilmesi gerekmektedir.

Miyop sorununun temeline bakıldığında genellikle okul çağında olan ve nispeten daha küçük yaşlarda ki bireylerde ortaya çıkarak ilerlediği görülmektedir. Rakamsal değeri ile 3,30’un altında olan miyop düşük olarak adlandırılırken 3,30 – 6,00 arası orta 6,00 ve üzeri ise yüksek miyop olarak sınıflandırılmaktadır. Sorunun kişinin günlük yaşantısında problem yaşamasına ve okuma zorluğu ile karşılaşmasına neden olabilir.

miyop olma nedenleri Nelerdir, Miyop Nedir Tanımı

Miyop Olma Nedenleri Nelerdir? Tedavisi

Miyop’un ortaya çıkmasında etkili olan temel neden, gözün, bazı eksenlerinde ortaya çıkan fonksiyonel bozukluklardır. Göz kusurunun nispeten önden arkaya doğru ilerlemesi ya da korneanın kırma gücünün normalin üzerinde olması durumlarında miyop ile karşılaşılabilmektedir. Bu sorunlara ek olarak doğuştan ya da sonradan ortaya çıkabildiği gibi katarakt gibi görme bozukluklarına bağlı olarak da miyop oluşabildiği görülmektedir.

Miyop çoğu zaman ilk 72 aylık süreç içerisinde kendini göstermektedir. Çocukluk döneminde yakın mesafeleri rahatlıkla okuyabilen kişiler, uzak mesafelerde sorun yaşamaya başlarken vücut gelişimine bağlı olarak ilerleme süreci değişim gösterebilir. Erkeklerde bu sürecin 12 – 13 yaşına kadar devam ettiği kadınlar da ise genellikle 10 – 12 yaş aralığında ilerlemenin durduğu görülür.

Miyop tedavisinde kullanılan gözlük, lens gibi geçici yöntemler yanı sıra lazer uygulamaları ve intacts olarak adlandırılan yöntemler bulunmaktadır. Lazer uygulamalarında kornea üzerinde bulunan kusurlar ortadan kaldırılırken intacts olarak adlandırılan yöntemde ise intacts olarak adlandırılan tabakalar, görme kusuru açısından düşük değere sahip olan kornea üzerine yerleştirilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!