Ms (Multiple Skleroz) Hastalığının Sebepleri Belirtileri Ve Çözümü

MS hastalığı, kişinin bağışıklık sisteminde oluşan bozukluk sonucunda beyin ve omurilikte çok fazla sayıda plak oluşmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Genç yaşlarda daha sıklıkla görülen MS hastalığı, dünya üzerinde yaklaşık 3 milyon, ülkemizse ise 35 bin kişiyi etkilemiştir. MS hastalığı ataklar şeklinde gelişir ve uygun tedavi ve düzenli takip ile kontrol altında tutulabilir. Multipl Skleroz hastalığı genelde 20- 40 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır.

 

MS Hastalığının Sebepleri Nedir? Genetik midir?

MS hastalığı genetik midir soruları hastalıkla alakalı doğru bir şüpheye işaret etmektedir. MS hastalığının gelişmesinde genetik faktörlerin oldukça etkili olduğu bilinmektedir. MS’in sebebi olarak bazı teoriler vardır, fakat bu teorilerle hastalık oldukça düşük bir şekilde anlaşılabilmektedir. MS hastalığının sebepleri kişiden kişiye değişmektedir, genetik faktörler ise tüm hastalarda aynıdır. MS hastalığına ne sebep olur sorusuna birkaç şekilde cevap verilebilir, Çevresel faktörler, organik çözücülere ve cıvaya maruz kalma, böcek ilacı ve radyasyon ile temas.

 

Etnik köken faktörleri, Kafkas, Kuzey Afrika kökenli kişilerde MS görülebilir. Sarı ve kısmen siyah ırk olanlarda koruyuculuk beyaz ırklara göre daha fazladır. Ayrıca Kuzey Avrupa, Amerika ve Kanada’nın bölgelerinde MS yüksek, ekvator bölgesinde ise düşük oranda görülür. Virüslerin etkisi, Geçmişte herpes, varisella zoster virüslerine maruz kalmak hastalık faktörlerindedir. Kalıtımsal faktör, Çevresel tetikleyicilerden etkilenebilen genetik faktörler mevcuttur. Genetik faktörler, MS’li anne, babadan dünyaya gelen çocuklarda hastalığın görülme oranı, toplumda bulunan aynı yaş grubu çocuklarla kıyaslandığında 7-10 kat daha fazladır. Fakat genler, hastalığın oluşumunda tek faktör değildir.

 

 MS Hastalığının Belirtileri

MS hastalığında görülen ilk belirtiler, kol veya bacakta kuvvet azalması, güçsüzlük şikayetleri ile başlar. MS’li hastalar genelde yeni gelişen duyu bozuklukları, bulanık görme, denge bozukluğu, çift görme gibi belirtilerle doktora başvurmaktadırlar. MS hastalığının belirtileri her hastada farklı olabileceğini unutmamak gerekir. En belirgin MS hastalığı belirtileri arasında, halsizlik, yüzde ya da vücutta uyuşma, karıncalanma, yorgunluk, denge bozuklukları, görme problemleri, kas sertleşmesi, bozuk konuşma, bağırsak yada mesane problemleri, dengesiz yürüme, cinsel işlev problemleri, sıcağa hassasiyet ve kısa süren bellek problemleri şeklinde sıralanabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!