Muhabbet Kuşlarının Ölüm Belirtileri Ve Nedenleri

Muhabbet Kuşlarının Ölüm Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir Öğrenelim. Böylelikle Kuşlarımızın Daha Sağlıklı ve Uzun Süreli Yaşaması hastalıklardan korunması konusunda daha duyarlı olabiliriz.

 

Muhabbet kuşlarının ölüm nedenleri

Muhabbet kuşlarının ölüm belirtileri sahip oldukları hastalıklara göre değişkenlik göstermektedir. Muhabbet kuşları virüs salgınına yakalanarak veya bakteri kaparak hasta olurlar. Muhabbet kuşunun olduğu ortam ve yemleri hastalık kapma ihtimallerini arttırabilir. Bazı hastalıklar tedavi edilebilirken bazıları edilemez. Genellikle muhabbet kuşlarının ölümüne sebep olan 5 tür hastalık vardır. Bunlar

 

 1. Paramyxovirosis virüs
 2. Tuberculosis bakteri
 3. Pasteurelosis bakteri hastalığı
 4. Streptococcosis bakteri hastalığı
 5. Salmonella bakteri hastalığıdır.

 

 Muhabbet kuşları ölüm belirtileri

Muhabbet Kuşlarının Ölüm Belirtileri Ve Nedenleri

 1. Salmonella bakteri hastalığı ölüm belirtileri: Hasta olan muhabbet kuşu ishal olmuş şekilde dışkılar. Dışkı genellikle yeşil renkte olur. Muhabbet kuşu kilo kaybı yaşar ve sürekli uyuşuk / halsiz bir halde gezer. Bu hastalığın daha sonraki aşamalarında eklem yerlerinde şişmeler olur. Tek ayağının üzerinde uzun uzun kalma veya topallama gibi hareketler gözlenebilir. Salmonella hastalığının mikrobu beynine ulaşırsa kafasını ileri geri hareket ettirebilir. Bu durum muhabbet kuşunun ölüme çok yaklaştığı anlamına gelir.

 

 1. Paramyxovirosis virüsü ölüm belirtileri: En önemli ve ilk fark edilen belirtisi aşırı su tüketimidir. Bunun yanı sıra muhabbet kuşunda ishal gözlenir. Paramyxovirosis hastalığının sonraki boyutlarında sinir sistemine hakim olamama; boyun ve kafada istem dışı hareketler gözlenebilir. Hastalığın son aşamasına gelindiği felç durumundan anlaşılabilir. Muhabbet kuşu giderek güçsüzleşir ve bir süre sonra yaşamını kaybeder.

 

 1. Pasteurolosis bakteri hastalığı ölüm belirtileri: Hastalık bir anda kendini gösterir ve bir anda kötüleşir. Muhabbet kuşunun ateşi yükselir ve yem yemez. Pasteurolosis bakteri hastalığında önceleri normal daha sonra kanlı ishal görülür. 3 ile 10 gün arasında ölüm gerçekleşir. Son günlerde aksırma gibi durumlar görülebilir.

 

 1. Tuberculosis bakteri hastalığı ölüm belirtileri: Bu hastalık muhabbet kuşunda ani kilo kaybı ile beraber ortaya çıkar. Muhabbet kuşunun gözlerinde, ağzının içinde ve tüylerinde renk kaybı yaşanır. Başka hastalıklar ile birlikte de ortaya çıkabilir. Hastalığın sonunda genellikle kuş hayatını kaybeder.

 

 1. Streptococcosis bakteri hastalığı belirtileri: Bu hastalıkta muhabbet kuşunda açık yaralar ortaya çıkar. İshal ve kusma ile kuş halsizleşir. Muhabbet kuşunun karın ve bağırsak bölümünde şişkinlikler meydana gelir.

 

Yorumlar

Bu yazı şu anda 5 yanıt

 • Kuşum uzun süre çok güzel konuşmasına rağmen bu aralar taklit sesleriyle kafası karıştı o çok güzel konuşan kuş şimdı sadece su sesi duyunca iki kelime ediyor eskisi gibi fazla hareketli değil bo su tüketiyor evine girip çıkıyo sonra kafasını sırtına koyup yatıyor sizce nedir

  • Kuşuna çok iyi bak bakarken özen gosteriyosundur zaten ama daha fazla goster benim kuşum bugün öldü ve okadar insanin içinde çocuk gibi ağladım (taksimde)

 • Arkadaşlar faydası olur diye paylaşıyorum. Gerçekten çok zor bir durum;(
  Dünde bizim mavili muhabbet kuşumuz öldü!!!
  Yavru almıştım 1,5 yıl bizimle yaşadı tatile gittik 20 gün hiç konuşmamış geldik inanamazsınız bıcır bıcır susmuuo.
  Hayvan diyip unutmamalıyız çünkü onlar bizleri unutmuyor:;(((
  çoluk çocuk çok ağladık resmen.
  Neşeli konuşan,cicikuş,aşkım,can,
  Vs.
  ağzımızın içine kadar gelebilen aşırı sevimli candı:(
  Çok üzgünüz.
  Aman dikkat edin aman,,,
  Bizim kafese dişide aldık ama o dişi hep gagaladı yemek yedirmedi’ ve zamanla yemek yiyemeyen kuşumuz zayıflayıp güçsüz düşüp hasta oldu,hasta oluncada
  🙁

 • Benim kuşumun tüylerinde kabuklanma gibi bir şey var ne olduğunu tam olarak anlayamadım ama sanırım yaşlılıktan lütfen ne olduğunu söyleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!