Müziğin Önemi İle İlgili Kompozisyon

Müziğin Önemine Dair Sözcükler Sıralamaya Gerek var mı ki ? An gelir hüznü neşeye çevirir an gelir neşeyi hüzne. İnsan psikolojisi için dinlenilen müzik her zaman için önemlidir diye düşünmüştür bir çok ünlü filozof.

 

Müziğin Önemini Kavrayalım

Her yaştan, her kesimden ve her ırktan insanların vazgeçilmezi olan müzik dinlemenin pek çok yararı bulunmaktadır. Çeşitli müzik enstrümanlarının yardımıyla beraber ortaya çıkan notalar farklı tarzlar da incelenmektedir. Bütün kitlelere rahatlıkla hitap edilebilmesi ve insanların zevklerinin göreceli olması nedeniyle çeşitli enstrümanlar ve bunların değişik hızlarla çalınmasıyla ortaya çıkan çeşitleri sayesin de, bireyleri mutlu eden bu parçaların popülerliğini asla yitirmeyeceği bir gerçek.

 

Müzik dinlemenin ruha ve bedene sağladığı faydaları:

Bilimsel olarak ve deneyimlediğimiz izlenimlere göre fark ettiğimiz gibi müzik dinlemenin pek çok yararı bulunmaktadır. Açıklanan bilimsel verilere göre ruh halimizdeki ani değişimlere bile etki eden müzik, huzursuz ve mutsuz anlarımızda seçeceğimiz canlandırıcı ve ritmi fazla olan bir müzik seçimiyle beraber ruh halinizi daha pozitif bir hale getireceği kesin.

 

Diğer yandan konsantrasyon sorunları çeken ve ders çalışırken sürekli dikkati dağılan ve odaklanma sorunu yaşayan öğrenciler için, günün belirli bir saati özellikle de sözleri fazla olan müzikleri dinlenmesiyle beraber; beynimizin sağ bölgesi yani kelime ezberlememize yarayan beyin fonksiyonlarımız gelişeceği için, sözel hafızanın güçlenmesine sebep olacak ve sosyal derslerden sorun yaşayan öğrenci sözlü müzikleri fazla dinlemesiyle beraber başarısı da gözle görülür oranlarda artmaya başlayacak.

 

Müzik dinlemenin kelime dağarcığının ve hafızayı güçlendirmesinin yanı sıra bilinen en önemli faydalarından biriside, özellikle ders çalışan veya yoğun bir işle uğraşan bireyin uğraşları sırasında, sadece sözsüz müzikler dinleyerek uğraşlarına devam ederse dikkatinin dağılması önlenmiş olacak ve bu sayede birey iş hayatında ve sosyal hayatında daha fazla verimli olabilecek.

Müzik ve Hayat, Gülen Çocuk

Müzik dinlemenin toplumsal faydaları ve birleştirici gücü:

Eski zamanlardan bu yana sürekli olarak toplumu tek bir noktada birleştirmeye yarayan müzik çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle milli beraberlik duygusunu arttıran ve memleket sevgisini fazlalaştıran müzikler sayesinde, halkın tek bir bütün olarak kendilerini hissetmeleri daha da kolaylaşmıştır. Özellikle savaş zamanı askerlerin motivasyonunu arttırmak ve düşmana korku salmak için geliştirilen müzik türleri, bir savaş stratejisi olarak ta görülmektedir. Müzik dinlemenin günümüzdeki diğer yararlarından birisi olarak ta görülen ve özellikle yılın bir haftası festivallerde toplanan ve beraber müzik dinleyen bireylerin sosyalleşme oranıda arttırılmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!