Namaz Kılmanın Önemi İle İlgili Kompozisyon

Namaz Kılmanın Önemi İle İlgili Kompozisyon, Namaz Kılmanın Faydaları Hakkında Kısa Yazı Örneği.

Namaz, Allah’ın emirleri içerisinde en önem verdiği ibadetlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda gün içerisinde 5’e ayrılan namaz ibadeti, günde 5 kez kişinin kendini dinlemesi, dinlendirmesi ve arınması açısından da önemlidir.

 

 Namaz Kılmanın Önemi

Namaz ibadetini yerine getirmek kişiye huzur ve mutluluk verir. Kutsal kitap Kuran’ı Kerim’de de namaz ile ilgili birçok ayet bulunmaktadır. Namaz kılmak, insanı sıkıntı ve üzüntüden koruyarak rahatlatır. Bunun dışında tabi ki namazı kurallarına uygun bir şekilde, ciddiyet içerisinde kılmak gerekir. İbadetlerin ana temeli, insanı ruhen ve bedenen sağlamlaştırmak, huzur ve sükunet bulmasını sağlamaktır. Neticede beden kadar insanın ruh sağlığı da önemlidir ve huzura ihtiyacı vardır.

 

Namaz kılmak, kişiye dünyevi işlerden uzaklaşarak ebediyeti günde beş kez hatırlatan önemli bir ibadettir. Namaz, aynı zamanda Allah’ın verdiği tüm nimetlere şükür ve teşekkür anlamına da gelmektedir. Namaz kılan kişi, Allah’ın emrini yerine getirmiş olmanın verdiği huzur ve rahatlık ile de gün içerisinde kendisini daha iyi hissedecektir. Namaz insanların yaşantısına düzen ve dirlik de getiren bir ibadettir. Kişiye her gün dürüstlüğü ve doğruluğu hatırlatarak, iyiliğe sevk eder ve kötülüklerden korur. Bunun dışında namaz insanın stresini alarak da rahatlamasını ve günlük sıkıntılardan bir nebze uzaklaşmasını sağlar.

 

Namaz kişinin kendisini darda ve sıkıntılı hissettiği zamanlarda da sığınılan bir kurtarıcı gibidir. Hepsinden önemlisi de namaz insanı kötülük yapmaktan men edici kuvvette bir ibadettir. Ancak sırf gösteriş için ve kılmış olmak mantığıyla yapılan namaz ibadeti de ne huzur verir, ne de insanı kötülüklerden korur. Namazı tüm art niyetlerden ve dünyevi düşüncelerden arınarak, temiz, özenli ve gerçekten hissederek yerine getirmek gerekir. Yoksa her gün namaz kılıp ardından dedikodu yapmak, çocuklara ya da hayvanlara eziyet etmek ya da birilerine haksızlık yapmak namazdan bir fayda görülmediğine işarettir. Çünkü namazın kılınmasındaki maksat, kişinin kötülüklerden arınarak vicdan ve merhamet sahibi olmak kalbi iyilikle doldurmak ve böylece Allah’a yakınlaşmaktır. Diğer şekilde kılınacak namaza Allah’ın ihtiyacının olmadığı aşikardır.

Namaz Kılmanın Önemi İle İlgili Kompozisyon

Namazın Faydaları

Namazın psikolojik etkilerinin yanı sıra sağlık açısından da faydalı olduğu bilinmektedir. Namaz öncesi abdest alınması gerektiğinden, kişinin suyla teması, hem vücudun elektriğinin giderilmesi hem de temizliği açısından faydalıdır. Aynı zamanda namaz, vücudun yorulmadan sağlıklı hareketler ile bir anlamda spor yapması anlamına gelmekte ve bedenin diri kalmasına olanak sağlamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!