Nüfus Sayımının Önemi Nedir ?

Nüfus Sayımının Önemi ve Yapılma Amaçlarına Dair Merak Edilenler..

Nüfus Sayımı Nedir Tanımı ?

Belirli sınırlar içerisinde yaşamakta olan insanların belirlenmiş olan bir günde sayılması işlemidir.

Avrupa’da yüzyıllar öncesinden başlayan süreçte, daha çok kiliseler aracılığıyla tutulan kayıtlar sayesinde, nüfus düzenli olarak takip edilebilmiş ve kısmen, büyük bir hareketliliğe ihtiyaç duymadan sayım yapılabilmiştir. Ülkemiz ve öncesinde yer alan Osmanlı Devletine bakıldığında ilk nüfus sayımının 1800’li yılların başında, II. Mahmut döneminde yapıldığı görülmektedir.

Avrupa örneğine baktığımızda tutulan kayıtlar, uzun yıllar boyunca soyların takibi konusunda izleme imkanı sağlarken aynı zamanda nüfusun artış ve azalışlarına göre daha somut adımlar atılmasına imkan tanımıştır. Ülkemiz örneğine baktığımızda ise 1830’lu tarihlerde yapılan sayımda yalnızca erkekler ve belirli hayvanların nüfus sayımına dahil edildiği, bu sayım ile ülkedeki askeri nüfus potansiyelinin öne çıkarıldığı görülmektedir.

Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan nüfus sayımı ise 1927 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu sayımda, tüm halk, sayıma dahil edilmiş, Türkiye’nin sahip olduğu sınırlar içerisinde nüfusunun demografik yapısı, yaşam şekli, çalışma ve eğitim düzeyi gibi çeşitli kıstaslar ele alınmıştır. Günümüzde ise adrese dayalı nüfus kayıt sistemi ile sayımlar çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Nüfus Sayımının Önemi Nedir?

Nüfus Sayımı Nedir, Nüfus Sayımını Önemi, Amaçları Hakkında Bilgi

Nüfus sayımının gerçekleştirilmesinde etkili olan faktörlere baktığımızda ülkenin sahip olduğu toplam nüfusun niteliğini, eğitim durumunu ve yaşam standartlarını öğrenme gibi faktörler öne çıkmaktadır. Aynı zamanda kişi başına düşen milli gelirin belirlenmesi, ülkede toplam kadın ve erkek nüfusunun tespit edilmesi, potansiyel asker adaylarının belirlenebilmesi için nüfus sayımı yapılmaktadır.

Nüfus sayımları ile toplam nüfusun yaş dağılımı tespit edilirken, çalışan, çalışma dönemine girmiş olan bireyler hesaplanabilmektedir. Ekonomik anlamda yapılacak yatırımlar ve yatırımların bu alanlardaki kayda değer niteliği de nüfus sayımları ile tespit edilirken 7 coğrafi bölge içerisinde nüfusun etkinliği ortaya çıkarılmaktadır.

2000’li yıllara kadar ve 2000 yılı da dahil olmak üzere yapılan nüfus sayımlarında Türkiye genelinde sayım süresince sokağa çıkma yasağı uygulanmaktaydı. Günümüzde yapılan sayımlar ise herhangi bir yasak ya da engelleme olmaksızın, adrese dayalı nüfus kayıt sistemi üzerinde otomatik olarak takip edilebilmekte, yukarıda sayılı olan tüm kriterler, elektronik ortam üzerinde çok daha hızlı ve etkin bir biçimde değerlendirmeye alınmaktadır.

Kaynak: Bu yazımız Vikipedi sitesi ve Bilgiyuvası sitesi ile çeşitli kaynaklardan yapılan derleme sonucu özgün olarak hazırlanmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!