Oruç Tutmanın Önemi İle İlgili Kompozisyon

İslâmın beş şartından biri olan oruç, hicretin ikinci yılında müslümanlara farz kılınmış bir ibadettir. Oruç, tan yerinin ağarma anından, güneş batıncaya kadar geçen süre içerisinde yeme-içme ve karı-koca ilişkisi faaliyetlerinin yapılmamasıdır. Aynı zamanda ramazan ayı Kuran’ın indirilmeye başladığı aydır.

 

 Oruç Tutmanın Bilinci

Oruç tutmanın insanlara en önemli ve en güzel artılarından biri şüphesiz, kişiye nefsi üzerinde hakimiyet kurabilme yeteneği kazandırmasıdır. Bu sadece yemek yemekten mahrum kalma anlamında değerlendirilmemelidir. Kişinin ağzından çıkacak kötü bir sözü, beyninde ve kalbinde yer alan kötü niyet ve düşünceleri iyisiyle yer değiştirmeye zorlayacak kadar iradesini sağlamlaştırması açısından da oruç önemlidir.

 

Burada asıl önemli olan kişinin ne için oruç tuttuğunun bilincinde olması ve bunu tüm seneye yaymasıdır. Yani oruçtaki asıl amacın aç kalmak değil, tüm dünyevi nefis konularından arınmak olduğu unutulmamalıdır. Birçok insan ibadetlerini yerine getirirken, yapılması emredilen ibadetlerin asıl amacını göz ardı ederek, sadece verilen emri yerine getirme amacı gütmektedir. Saatlerce aç kalıp vakti geldiğinde tıka basa yemek, oruçluyken kavga etmek, yalan söylemek, kötülük yapmak, güçsüzlere eziyet etmek ve başkasının kalbini kırmak gibi davranışlara devam eden kimseler orucun mantığını anlamamış demektir.

 

Oruç Tutmanın Önemi

Oruç Tutmanın Önemi Nedir

Oruç tutmak, Allah’ı hatırlatarak kişinin 1 ay süreyle de olsa her anlamda sıkı bir disipline girmesine zemin hazırlar. Kişinin sorumluluk bilincini artırır ve çevresiyle arasında bir farkındalık geliştirir. Allah korkusuna bağlı olarak kişi bir ay süre ile davranışlarını dengeler ve kötülükten uzak durur. Oruç kişinin güzel ahlaklı olmasına yardımcı olur. Birlik ve dayanışma duygularını geliştirerek yardımlaşmayı sağlar. Açlık kavramının tam anlamıyla hissedilerek anlaşılmasına zemin hazırlayarak kişiyi iyiliğe sevk eder. İnsana, hayvana ve doğaya olan merhamet ve sevgi duygusunu geliştirir. Sabır duygusunun gelişmesine yardımcı olur. Oruç süresince uzak kalınan her türlü nimetin değeri bir kez daha fark edilerek israf etmenin zararı anlaşılmış olur. Orucun manevi faydalarının yanı sıra beden sağlığı açısından da faydaları bulunmaktadır. Oruç tutmak, sindirim sisteminin dinlenmesini ve kendini yenilemesini sağlar. Vücutta depolanmış zararlı maddelerden kurtulmuş olunur.

Oruç Tutmanın Önemi Hakkında Bilgi ve Yazılarınızı Bizimle Paylaşabilir misiniz ?

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!