Osmanlı Devletinin 1.Dünya Savaşına Giriş Nedenleri Önemi Sonuçları

Tarih Sahnesine Altın Harflerle Kazınmış Adil ve Demokratik Bir İmparatorluk Olan Osmanlı İmparatorluğunun Yıkılmasına Sebebiyet Veren Savaş Diyebileceğimiz 1. Dünya Savaşı.

 

Osmanlı devletinin 1. Dünya savaşına giriş nedenleri

Osmanlı devleti, Balkan ve Trablusgarp savaşların da ciddi topraklar kaybetmişlerdir. Bu yüzden birinci dünya savaşı başladığında, savaşa girerek bu toprakları geri almayı amaç edinmişlerdir. Ayrıca Müslüman bir devlet olan Osmanlı devleti, kendi gibi Müslüman olan ve İngiltere, Fransa ve Rusya gibi devletlerin sömürgesi halinde olan Müslüman ülkeleri de bağımsızlığa kavuşturmayı umut etmiştir.

 

Osmanlı devleti bir Almanya hayranlığı duymaktaydı. Bu savaşı Almanya’nın kazanacağından oldukça emin oldukları için de Almanya’nın yanında 1. dünya savaşına gözü kapalı girdiler. Bunun yanı sıra Müslüman ülkeleri bir sömürge haline getiren, İngiltere, Fransa ve Rusya Osmanlı devletine karşı da hoş tavırlar sergilemiyor idi. Hatta midilli ve yavuz zırhlıları Rusya limanlarını topa tuttu. Böylece Osmanlı devleti kendisini 1. dünya savaşının içerisinde buldu.

 

1.Dünya savaşının önemi ve sonuçları

– Birinci dünya savaşının sonunda cemiyet – i akvam kurulmuştur.

– Osmanlı devleti 1. dünya savaşı sonrasında bölünmüştür ve Müslüman Araplar ile Hristiyan azınlıklar bağımsızlık ilan etmiş olmaktadırlar.

 

– Devletlerarası tüm dengeler bozulmuş, huzursuz bir durum söz konusu olmuştur. Osmanlının yanı sıra, Avusturya

– Macaristan ve Rusya da tarihe karışmış olmaktadır.

 

– Bunun yanı sıra yeni kurulan devletler de söz konusu olmuştur. 1. dünya savaşı sonrası Çekoslovakya, Polonya, Macaristan ve Yugoslavya devletleri kurulmuş olmaktadır.

 

– Sömürgecilik söz de kalkmıştır. Fakat isim değiştirerek, mandacılık adı altında devam etmiştir.

 

– Yeni, farklı ve alışılmamış siyasi rejimler söz konusu olmuş ve devletler bu rejimler ile karşı karşıya kalmıştır.

 

– Amerika Birleşik Devletleri 1. dünya savaşından başarılı bir şekilde ayrıldıktan sonra, sadece kendinin değil, tüm Avrupa’nın siyasetine ve politikalarına karışmaya başlamış olmaktadır.

 

– Yenilen devletlere ağır yaptırımlar uygulandı ve çeşitli sözleşmeler ve antlaşmalar imzalatıldı. Bu antlaşmalar oldukça ağır maddeler içermekteydi. Bu yüzden bu durum adeta 2. dünya savaşına zemin hazırlamaktaydı.

 

– Özet ile 1. dünya savaşı Osmanlı devleti için son derece başarısız bir savaş olarak tarihe geçmiş olmaktadır. Sonu bitmek bilmeyen savaşlara zemin hazırlayan başlıca savaş, 1. dünya savaşı olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!