Otomobilin İcadının Önemi ve Kısa Hikayesi

Günümüzde ulaşımda en etkin araçlardan birisi olan, ülkemizde dahil olmak üzere hemen, hemen her ailenin sahip olduğu otomobiller, kısa ve uzun mesafelerde bireysel olarak çok daha rahat ulaşım sağlanmasına imkan tanımaktadır. Hem ulaşım hem de taşımacılıkta kullanılan araçlar, çeşitli tip ve özelliklerine göre farklı sınıflarda değerlendirilmektedir.

Son yüzyıllık süreç içerisinde başta Avrupa olmak üzere geniş bir coğrafya da kullanılmaya başlanan otomobiller, geride kalan süreç içerisinde hemen her ülkede yaygınlaşmıştır. Ülkemizde 1940’lı yıllardan itibaren sayısı hızla artmaya başlayan bu araçların, 80’li yıllardan sonra çok daha geniş bir kitleye ulaştığı, günümüzde ise sayısı milyonları aşacak düzeyde olduğu bilinmektedir.

Resmi anlamda 19.yy’da keşfedilen ve üretimine geçilen otomobiller, bu tarihten çok daha eski dönemlerde taslak olarak hazırlanmasına karşın, o dönemlerin teknik yetersizlikleri nedeniyle üretilememiş ve 19.yy’da ilk kez basit bir model ile kullanıma sunulmuştur. Roger Bacon’un 13.yy’da yazdığı bir mektup, otomobillerin, at ile çekilmeyen ve kendi kendine hareket eden bir araç olarak tasrif edilmesiyle kullanılmaya başlanmıştır.

otomobil-icadinin-oykusu

Otomobilin İcadının Önemi ve Kısa Öyküsü

15.yy’dan itibaren, atsız ve diğer hayvan türleri olmaksızın hareket eden araç modelleri ortaya çıkmaya başlarken ilk çizimlerin aynı dönemde Leonardo Da Vinci tarafından yapıldığı bilinmektedir. 19.yy’a kadar benzer şekillerde yalnızca taslak olarak kalacak düzeyde hazırlanan tasarımlar, teknik imkanların yetersiz olması nedeniyle hayata geçirilememiştir.

19.yy’a gelindiğinde ise insanlık adına önemli ve yeni bir dönemin adımları atılmıştır. Petrolün, içten yanmalı araçlarda kullanılmaya başlamasıyla birlikte bugün ki düzende kullanıma sunulan otomobillerin ilk sürümleri hazırlanmış, başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok yerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Arabanın İcat Hikayesi ve Tarihçesi Hakkında Bilgi

1900’lü yılların ilk döneminde yalnızca ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde kullanılmakta olan otomobiller, I. Dünya Savaşı sonrasında ikinci dünya savaşı ve ilerleyen dönemle birlikte endüstrinin en önemli kolu haline gelmiştir. Bugün ülkemizin de aralarında yer aldığı bazı ülkeler, otomobil üreticileri için ana üs konumunda kullanılırken Avrupa ve Asya’da yer alan önemli ülkelerin sağladığı yatırımlar ile yeni ve farklı araçlar geliştirilmeye devam ediyor.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!