Polisliğin Hayatımızdaki Önemi

Kamu görevlileri arasında yer alan, halkın can ve mal güvenliği yanı sıra haklarını korumakla yükümlü olan polisler, günümüzde çok daha önemli sorumlulukları yerine getirmektedir. Hemen, hemen pek çok ülkede polis olarak adlandırdığımız şekilde hizmet yapmakta olan kamu görevlilerini görebiliriz. Bu görevliler, yetki ve sınırları dahilinde güvenlik amacıyla verilen çalışmaları yapmaktadır.

Polis birimleri, birimler arasında farklılıklar olmakla birlikte sivil ya da resmi olarak görev alabilmektedir. Yine, mevcut yasalara bağlı kalmak kaydıyla polislerin üzerinde hafif ya da ağır silahları taşıma yetkisi de bulunur. Genellikle polislerin yerine getirdiği görevler arasında kamu düzenini sağlamak, güvenliği korumak, yasaların sağlıklı bir şekilde uygulanmasına yardımcı olmak ve suçları önceden tespit ederek soruşturmaları gerçekleştirmek yer alır.

İlk kez, Roma İmparatorluğu döneminde karşımıza çıkan ve İrenark olarak adlandırılan gruplar, kamu güvenliği ve törelerin uygulanması gibi konularda görev almış, hem toplumun işleyişini yakından takip etmiş hem de imparatorluğun güvenliğini sağlamada farklı roller üstlenmiştir. Bugünkü polis teşkilatlarına baktığımızda ise en etkili örneklerden birisinin 1845 tarihinde kurulan Türk Polis Teşkilatı olduğu görülebilir.

polisin önemi nedir

Polisliğin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi 

Polislik, alınan riskler ve sorumluluk itibariyle baskı unsurunun fazla olduğu, çalışma koşullarının ağır ve psikolojik anlamda yıpratıcı olduğu meslek gruplarından birisidir. Hem ülkemizde hem de dünyanın diğer ülkelerinde meydana gelen toplumsal olaylarda ve farklı sorunlarda her zaman polislerin en ön saflarda görev aldıkları görülmektedir.

Polislerin bu görevlerde yerine getirmekle yükümlü oldukları durumlar, zaman, zaman polislerin farklı şekillerde suçlanması ve baskı altına alınmasına neden olur. İnsan olarak hata yapmaya müsait olan canlılar olmamız nedeniyle polislerin yaşamış oldukları baskı unsuru altında verdikleri kararlarda da hatalar olabilir.

Bugün polislik mesleğinin çok daha ciddi ve önemli olduğu bir dönemde ülkemizde yaşanmakta olan tüm sorunlarda polislere farklı görevler verilmektedir. Kimi zaman günlerce uykusuz kalarak çalışmak durumunda kalan polislerimiz, canları pahasına halkın can ve mal güvenliğini korumaya çalışmaktadır. Alınan tüm sorumluluk ve yapılan görevler düşünüldüğünde polislere karşı daha ılımlı olmak zorundayız.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!