Preveze Deniz Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Preveze Deniz Savaşı Sebepleri ve Sonuçları Bakımından Osmanlı Tarihini Etkileyen Önemli Savaşlardan Biridir. Preveze Deniz Savaşı ya da Muharebesi, Osmanlı Donanması ile Papa III. Paulus tarafından zorla toplanan Haçlı donanması arasında Preveze’de gerçekleşen deniz muharebesi olarak bilinmektedir. Osmanlı Donanmasının o dönemde sahip olduğu güç ile karada ilerleyen orduları yanı sıra denizlerde de büyük başarılar elde edilirken Barbaros Hayrettin Paşa komutasında bulunan donanma, Haçlı Donanması ile karşılaşmıştır.

 

Osmanlı Donanmasına karşılık Amiral Andrea Doria komutasında yer alan Haçlı Donanması, Osmanlı’ya karşı büyük bir bozguna uğramış ve imha edilmiştir. Söz konusu zafer aynı zamanda Akdeniz üzerinde Osmanlı’ya karşı koyabilecek başka bir donanmanın olmadığını gösterirken Osmanlı Donanması ve devleti, Akdeniz üzerinde önemli bir egemenlik sağlamıştır. O dönemin bilgilerine göre Haçlı Donanmasının daha fazla teçhizatı olmasına karşın başarısız olduğu dile getirilmektedir.

Preveze Deniz Savaşı Nedenleri

Preveze Deniz Zaferi Nedenleri ve Sonuçları

Osmanlı Devleti, kara gücü ile üç kıta üzerinde ilerlerken aynı zamanda güçlü deniz kuvvetleriyle de Akdeniz üzerinde egemen olmuştu. Avrupa ve bilhassa Papa tarafından oluşturulan Haçlı birliği, kara üzerinde elde edilemeyen başarının denizlerde elde edilebileceğine inanmaktaydı. Barbaros Hayrettin Paşa ve komutasında yer alan donanması ile Osmanlı, Ege üzerinde tam bir egemenlik sağlarken Venedik, Ceneviz, Malta, İspanya ve Portekizlilerin birleşmesi ile yeni bir Haçlı gücü oluşturulmuştur.

Toplamda 600’ün üzerinde gemiden oluşan ve Amiral Andrea Doria kaptanlığında harekete geçen Haçlı ordusu, Osmanlı donanması karşısında önemli kayıplar yaşamıştır. Haçlıların bu harekatı başlatmasında en önemli neden Osmanlı Devleti’nin o dönem Avusturya ve Germen imparatorluğu arasında yaşanan kargaşadan faydalanılmak istemesidir. Bu amaç doğrultusunda Korfu adası kuşatılırken Osmanlı tarafında ise Ege ve Akdeniz, tamamen kontrol altına alınmak istenmiştir.

Preveze Deniz Savaşının Sonuçları

  • Preveze Deniz Savaşının başarı ile sonuçlanması sonrasında Akdeniz üzerinde Osmanlı tam bir hakimiyet kurmuştur.
  • Suriye ve Mısır deniz yollarına ilişkin Osmanlı yeterli güvenliği sağlamıştır.
  • Venedik egemenliğinde bulunan bazı alanlar Osmanlı’ya bırakılmış, Osmanlı Devletine savaş tazminatı ödenmiştir.
  • yy’a kadar Akdeniz üzerinde Osmanlı Donanmasının etkileri hissedilmiş, Avrupa, uzun süre bu savaşın izlerini taşımıştır.

Osmanlı Tarihindeki En Önemli Savaşlardan Biri Olan Preveze Deniz Savaşı Hakkında Sizlerde Bilgilerinizi Bizimle Paylaşabilirsiniz..

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!