Ramazan Ve Kurban Bayramının Önemi

Dini ve Milli Bayramlar Hakkında Bilgileri Ramazan Ve Kurban Bayramının Önemi Nedir Kısaca Maddeler Halinde Açıklayarak Pekiştirelim. 

Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı gibi dini bayramlar aileyle bütünleşmeye ve dini hissiyatları yoğunlaşması açısından önemli zamanlardır. Ramazan Bayramı’nın kurban Bayramı’nın önemini incelediğimizde şu hususları çıkartabiliriz.

 

Ramazan Bayramını‘nın Önemi

1- Ramazan Bayramı toplum arasında dayanışma sağladığı için birleştirici ve bütünleştirici özelliği açısından öneme sahiptir.

2- Ramazan Bayramı paylaşımı artırdığı için saygı ve sevginin artmasını sağlar. Bu açıdan toplumsal kaynaşma için öneme sahiptir.

3- Ramazan Bayramı’nda Müslümanlar zekât ibadeti yaptığı için fakirlere destek olunur ve toplumda refah seviyesi artar.

4- Ramazan Bayramında Müslümanların akraba ve komşu ziyaretleri artar. Bu sayede aile ve komşu bağları kuvvetlenir.

5- Aile bağları için önemli bir gün özelliği taşıyan Ramazan Bayramı küskün ve uzak olan aile bireylerinin konuşması ya da kaynaşması için önemli bir değer vazife görüyor.

6- ramazan Bayramı işlev olarak aile, komşu ve toplum arasında kaynaşmayı sağlayarak toplum huzurunu artmasını sağlar. Ramazan boyunca empati yeteneğinin gelişmesini sağlayan Ramazan ayı, Ramazan Bayramı ile zirve yaparak toplumun zengin fakir ayırmaksızın kaynaşması sağlanmış olur.

Ramazan Ve Kurban Bayramının Önemi

Kurban Bayramı’nın Önemi

Toplum için en önemli günlerden biri de Kurban Bayramı’dır. Toplumun kaynaşması, paylaşımın artması ve akraba komşu ziyaretleri ile bağların kuvvetlenmesini sağlayan Kurban Bayramı Ramazan Bayramı kadar önemli bir gündür. Kurban Bayramı’nın önemi ne baktığımızda kısaca şu hususlara vurgu yapmak mümkündür.

 

1- Kurban bayramın öncelikle bireyin Allah’a olan kulluk vazifesini yapmak için önemli günlerden biridir. Kurban keserek Allah’a karşı görevini yapmış olan Müslüman gönül huzuru ile rahatlar.

2- Kurban Bayramı’nın en önemli işlevlerinden birisi paylaştığımı arttırması ve fakirlerin daha iyi imkânlarda yaşamasına olanak sağlamasıdır.

3- Maddi bir ibadet olan kurban kesmek, kurban payı dağıtarak yakın çevre ile münasebeti artırır ve kurban kesemeyen kişilerin hem daha iyi beslenmesi hem de komşular arası paylaşım artırarak daha huzurlu bir ortam oluşmasını sağlar.

4- Kurban Bayramı kurban kesmenin yanında aynı zamanda manevi huzur da getirir. Aile ziyaretleri ile uzak kalan aile bireyleri kaynaşarak aile balığı artarken, komşu ziyaretleri ile de mahalle ve çevre arasında komşuluk bağları kuvvetlenir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!