Rüzgar Nasıl Oluşur Kısaca Rüzgarın Oluşum Nedenleri

Sizlere Rüzgar Nasıl Oluşur Kısaca Rüzgarın Oluşum Nedenleri,Sebepleri Nelerdir ve Rüzgarın Oluşumu Nasıldır soruları hakkında bilgileri özet olarak açıklamak istiyoruz. Doğa olayları içinde sıklıkla karşılaştığımız olaylardan olan Rüzgar İle İlgili Bilgileri özet olarak bu konuda bulacaksınız.

Rüzgarın Oluşumu Nasıldır

Doğada meydana gelmekte olan Hava hareketlerinin temel prensibi, mevcut olan atmosfer basıncının bölgeler arasında değişmesi prensibidir. Rüzgar Nedir Tanımını merak ediyorsanız eğer Kısaca Rüzgâr, alçak basınçla yüksek basınç bölgesi arasında yer değiştirmekte olan hava akımıdır. Rüzgâr ile ilgili bilmemiz gereken en önemli bilgi dâimâ yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru gittiğidir. İki bölge arasında meydana gelen basınç farkı ne kadar büyük olursa karşımıza çıkan hava akım hızı da, o kadar fazla olur. Rüzgâr  esme hızına göre farklı isimler almaktadır. Sahip olduğu hız ile orantılı olarak fırtına, hortum gibi isimler verilmektedir.

Yüksek basınç alanından, alçak basınç alanına akarken:

* Dünyanın dönüşü
* Yüzey sürtünmeleri
* Mahalli ısı dağılması
* Başka atmosferik olaylar
* Toprağın topografik yapısı

Rüzgar Nedir,Rüzgarın Oluşum Nedenleri,Rüzgar Nasıl Oluşur

Rüzgâr, alçak (siklon) ve yüksek (antisiklon) alanlarda değişik özellikler taşır.
Siklon içerisinde;

* Basınç radyal olarak içe,
* Doğru santrifüj kuvvetler dışa doğru,
* Coriolis kuvvet dışa doğru tesir eder.

Antisiklon içerisinde;

* Basınç değişmesi radyal olarak dışa doğru,
* Santrifüj kuvvet dışa doğru,
* Coriolis kuvvet içe doğru tesir eder.

Bütün bunların tesiri neticesinde rüzgâr eşit basınç noktalarında yoluna devam etmektedir. Bu hatların çizilmesinin sonucunda meteoroloji haritaları karşımıza çıkmaktadır. Yüzey sürtünmeleri rüzgârın istikametini alçak basınç istikametine doğru çevirir. Denizlerde bu açı 20°, karalarda ise 30° ile 45° arasında değişir.

Atmosferin alt tabakalarında olan rüzgârlar, yerin ısı ve mekanik özelliklerinden dolayı türbülans oluşturur. Türbülans yapmadan basınç alanları arasında dolaşan rüzgârlara, meyilli rüzgârlar denir. Şayet karadan denize doğru hafif meyilli yapıtsa logaritmik olarak alçalan bir spiral hat çizerek ilerler. Kuzey yarımkürede bu spiralin dönüş istikameti saat ibresi istikametindedir. Atmosferin üst tabakalarında rüzgâr hızı saatte 400 kilometre’ye kadar çıkabilir.

Nedenleri Önemi ve Sonuçları & Vikipedi Güncel Bilgi Portalı

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!