Sabrın Önemi İle İlgili Kompozisyon

Sabır insanların istediği bir amaç uğruna ya da istemediği bir takım olaylara karşı gösterdiği telaşsız tutumdur. Bu tutum sayesinde insanlar hata yapmaktan kaçınmış olur. Bir eşyayı, bir zamana ulaşmayı veya bir eylemi yapabilmeyi çok istediğimizde bunu için sabretmemiz gerekir. Örneğin gitar çalmayı çok isteyen bir insan düşünelim. Gitar çalabilir seviyeye gelmek için belli bir süre sabretmesi ve çalışması gerekmektedir. Eğer çalışmadan, sabretmeden sonuca ulaşmak için telaşlanırsa hiçbir zaman istediği gibi gitar çalamayacaktır. Bu sebeple sabır insan hayatının en önemli etkenlerinden biridir. Sabırlı olan kişiler en olmadık durumlara bile soğukkanlı bir şekilde yaklaşabilirler.

 

Sabırlı olmak

Sabırlı olmanın bir erdem olduğu gerçeği toplumların kültür yapısına bile yansımıştır. Türk atasözlerindeki “Sabreden derviş muradına ermiş.” cümlesinde de olduğu gibi, insanlar çok uzun yıllardır sabırlı olabilmek için kendilerini eğitmişlerdir. Diğer kültürlerde de, mesela Budist öğretisinde sabırlı olmanın ve hayatın getirdiği zorluklara karşı selametle yaklaşmanın öneminden sıkça bahsedilir. Buradan anlamamız gereken sabırlı olmak dünyanın her yerinde insanların hayatını daha kolay, daha zahmetsiz bir hale getirmiş olacak ki her toplum bunu kültürüne bir yapı taşı olarak kaydetmiş

 

Sabırlı olmanın yaşamın içindeki önemi

Sabırlı olmanın birçok önemli yanı vardır. Ancak sabırlı olmanın en önemli yanı sabırsızlığın getirdiği sonuçlara katlanmamak olmalıdır. Sabırsızlık çok kötüdür. Sabırsız olmak, insanın içinde bulunduğu durumu daha kötü bir hale sokar. Sabırsız olmak insanın saha beceriksiz, daha tutarsız ve daha sakar hareket etmesine yol açar. Bazen zor durumlarla karşılaştığımızda, yalnız kalmalı ve uzun uzun düşünmeliyiz.

 

Günümüz insanı kendi kendine düşünme kısmını her zaman atlıyor. Sosyal medya ve internetin bu kadar kolay ulaşılabilir olması hiç yalnız kalamamak problemini doğurdu. Bu yüzden insanlar sabırsız, 3 saniyelik kedi videolarına bile zor sabrediyorlar, yalnız kalamamaktan. Sabırlı olabilmek için ara sıra yalnız kalmak, kendini dinlemek, kendinle sorunlarını tartışmak önemli. Bu yapıldığında her insan görecektir ki aslında çok kötü görünen olaylar, belki ona başka bir yönden bir katkı sağlamıştır. Her şerde bir hayır vardır, bu hayrı görebilmek için hayatın ortasında durabilmek ve hayata uzaktan bakabilmek gerek bazen.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!