Saç Beyazlamasının Nedenleri Nedir Bitkisel Çözümü Var Mı

Stresten, genetik etkenlere, hatta duygusal problemlere kadar birçok sebep saçların beyazlamasına yol açmaktadır, bitkisel yöntemler çözüm müdür?

 

Saç Beyazlamasının Nedenleri

* Genetik etkenler: Ailedekilerin saçları beyazladığında sizin de erken beyazlama sorunu muhtemelen erken yaşta olma ihtimali çok yüksek. Onların yaşına geldiğiniz de aynı şeyin sizin de başınıza gelirse şaşırmayın. Saçların beyazlamaya başlama zamanını genetik faktörler belirler. Eğer ki aile büyüklerinin saçları erken yaşta beyazladıysa, bu durum ile sizin de karşılaşmanız çok büyük bir olasılıktır.

 

* Toksinler: Toksinler genelde iyi koşullarda üretilmemiş saç ve saç bakım ürünlerinde bulunur, bu sebepten dolayı ucuz ve kötü saç ve saç bakım ürünleri kullanmak saç beyazlamasına neden olmaktadır.

 

* Stres: Stres vücudun hem içinde hem dışında oldukça fazla probleme neden olmaktadır. DNA’ya zarar veren nörolojik durumlar da oluşturabilmektedir. Bu durumda saç renginin değişmesine yol açar.

 

* Dengesiz beslenme: Beslenme düzeni vücuttaki tüm süreçleri etkilemektedir. 50 yaşından önce saçların tamamen beyazlamaması için B12 vitamini almak oldukça önemlidir. Çok fazla kahve ve baharat tüketmek beyazlama sürecini hızlandıran etkenlerden biridir.

* Kötü alışkanlıklar: Beyaz saçlar, sigara ve alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıklar sonucunda oluşmaktadır. Depresyon ve stres de erken yaşta saçların beyazlamasına sebep olabilir. Bazı kişilerde ise stresin geçtiği durumlarda sona erer ve daha sonra saçlar normal rengine döner.

 

* Duygusal problemler: Duygusal problemler yaşanması sonucu oluşan saç beyazlamasının normal rengine dönmesini beklememek gerekir, çünkü kalıcı bir beyazlamadır duygusal problemler sonucunda oluşan saç beyazlaması.

 

Saç Dökülmesinin Bitkisel Çözümü Nelerdir?

* Soğan Kürü:

 

Bir miktar soğan suyunu saç derisine masaj yaparak uygulamak saçlardaki beyazlamayı yavaşlatır. Soğanda bulunan bir enzim, hidrojen peroksidin moleküllerine ayrılması sonucunda saç köklerinde birikmesi engellenir. Soğanı küçük parçalar halinde doğrayıp macun haline getirebilir veya yarım soğanı saç derisini ovalayarak da sürebilirsiniz.

 

Avokado Kürü:

 

Avokado içerdiği yağ asitlerinden dolayı tıbbi birçok özelliğe sahiptir. Ayrıca E vitamini ve mineraller de barındırmaktadır. E vitamini nemlendirici ve beyazlamayı önlemede yardımcı olan çok iyi bir antioksidandır. Bir avokadoyu ortadan ikiye bölüp, etli kısımları bir kaba ayırın. Ezip direk saç derisine uygulayın, saçlarınızı yıkamadan önce 20 dakika bekleyin.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!