Sakarya Savaşının Nedenleri ve Sonuçları

Türk Kurtuluş Mücadelesinin Dönüm Noktalarından biri.. Sakarya Savaşı.

Sakarya Savaşının Önemi

Sakarya Meydan Muharebesi ya da Sakarya Savaşı, Türk Kurtuluş Mücadelesi içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olup aynı zamanda Kurtuluş Savaşının dönüm noktalarından biri olarak kabul edilmektedir. 1683 yılında Viyana’da çekilmeye başlayan Osmanlı Devleti yani Türk Devletinin Sakarya ile geri çekilmesi son bulup bu savaş sonrasında Türk Devleti artık taarruz hazırlıklarına başlamış ve Anadolu birliği korunmuştur.

 

Sakarya Savaşı, Türk tarihi açısından en önemli dönüm noktalarından birisidir. Yunan ordularına bu dönemde Ankara üzerine ilerleme emri verilmiş, işgal ettiği yerlerden daha fazlasını arzulayan Yunanlılar Anadolu üzerine ilerlemiştir. Yunan ordusunun planına göre savaşın kazanılması durumunda TBMM Sevr’i kabul etmek durumunda kalacaktı. Bu savaş yalnızca Yunanlılar açısından değil Ruslar açısından da bir dönüm noktası olmuştur.

Sakarya Savaşının Sonuçları Önemi Nedenleri

TBMM açısından bakıldığında ise Kütahya – Eskişehir savaşında alınan yenilgi sonrasında Sakarya çok daha kritik bir noktaya ulaşmış, Gazi Mustafa Kemal ise ünlü sözlerinden birisi olan “Hatt-ı müdafaa yoktur; sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça vatan terk olunamaz” emrini bu savaşta vermiştir.

Sakarya Savaşının Nedenleri

Sevr Antlaşması ile kendilerine vaat edilen Batı Anadolu’yu yeterli bulmayan başta Ankara olmak üzere tüm Anadolu üzerinde hakimiyet kurmak isteyen Yunanlılar, işgal altında olan Anadolu üzerinde daha fazla pay alarak Büyük Yunanistan’ın kurulmasını amaçlamıştır. Bu dönemde İngilizler’in Sevr Antlaşmasını kabul ettirmek istemesi nedeniyle Yunanlıları kışkırtması da bu ilerleme üzerinde etkili olmuştur.

sakarya-savasinin-sonuclari

Türkler açısından değerlendirmek gerekir ise Sakarya bir anlamda dönüm noktası idi. Sakarya Savaşının kaybedilmesi halinde Ankara düşecek ve TBMM Batılı devletlere karşı zor bir durumda kalacaktı.

Sakarya Savaşının Sonuçları

Sakarya Savaşı büyük bir başarı örneği ile Türk ordusu lehine sonuçlanmış, Türk ordusunun Viyana’dan beri yaşanmakta olan çekilişi sona ermiş, milli mücadele döneminde son savunma savaşı yapılmıştır. Yunanlıların bu savaş sonrasında savunmaya geçişi, taarruz sırasını Türklere geçirmiştir. Fransızlarla bu savaş sonrasında Ankara savaşı imzalanmış, İtalyanlar Anadolu’dan tam anlamıyla tüm birlikleri ile çekilmek durumunda kalmıştır. Ayrıca Mustafa Kemal’e bu savaş sonrasında Gazi ve Mareşal unvanları verilmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!